• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
13 Kasım 2016 Pazar

Dimitris Tsitsiragos: 15 Temmuz tereddütü yaşamadık yatırıma devam!

Geçtiğimiz temmuz ayında Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC), 215 milyon dolar yatırımla Rönesans Holding'e ortak olmuştu. Ortaklık açıklaması, 15 Temmuz darbe girişiminden sadece birkaç gün önce, 11 Temmuz'da kamuoyunu duyurulmuştu.

Geçtiğimiz perşembe akşamı bir araya geldiğimiz IFC Başkanvekili Dimitris Tsitsiragos ve Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak 215 milyon dolarlık bu ortaklığın ayrıntılarını anlattı. Sohbetimize Türkiye Ülke Yöneticisi Aisha Elaine Williams ve IFC Avrupa Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Direktörü Carsten Mueller de katıldı.

GERİ ÇEKİLME OLMADI

Dimitris Tsitsiragos, "Aslında imzalar haziran ayında atılmıştı" dedi ve 15 Temmuz’daki darbe girişimine şöyle vurgu yaptı: "Her uzun vadeli yatırımcı gibi 15 Temmuz’u doğru değerlendirmemiz gerekiyordu. Ülkeye ve duruma baktık. Bir devamlılık olduğunu görünce de tereddüt etmedik. Bir geri çekilme söz konusu olmadı. IFC olarak Türkiye’yi yıllardır yakından izliyoruz. Türkiye’de zaten bir ofisimiz var. O yüzden de Türkiye’deki programımıza devam ediyoruz.”

PARA ALMADIK, ŞİRKETİN SERMAYESİNİ ARTIRDIK

Ardından araya giren Erman Ilıcak ise IFC’nin Türkiye’ye uzun vadeli baktığını yeniden hatırlatarak şöyle dedi: “Yatırım noktasında çok kararlıydılar, biz de aynı kararlılıktaydık. Hisse satıp karşılığında para almadık. Şirketin içine sermaye artırmak suretiyle ayrıca para koyduk.”

MANEVİ AÇIDAN DA DEĞERLİ

Tsitsiragos, Rönesans’a yaptıkları yatırımın şu andaki mevcut en büyük hisse yatırımı olduğu bilgisini de aktardı. Bunun maddi öneminin yanında manevi açıdan da bir anlamı olduğuna dikkat çeken Dimitris Tsitsiragos, “Kolay olmayan bir dönemden geçtiğimiz düşünülürse, bu durum hem Türkiye'ye olan desteğimizi hem de Rönesans ile olan çalışmamızı ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE YATIRIMCI İÇİN CAZİBELİ

Sohbetimizde Tsitsiragos’a “Türkiye dışarıdan nasıl bir ülke olarak görünüyor” diye de sorduk. “Büyük bir pazar, güçlü bir bölgesel konumu var” diye başladı ve şöyle devam etti: “Genç nüfusu ve güçlü bir özel sektörü var. Makro göstergelere baktığımızda çok çekici bir destinasyon. Bölgedeki diğer ülkelere baktığınızda, büyüme beklentisi daha yüksek olan bir ülke olarak ön plana çıkıyor. Bu da bizim için bir fırsat. 15 yılda yapılan bu reformlar, özel sektörün önünü açtı. O yüzden bizim gibi uzun vadeli bir yatırımcıysanız Türkiye cazibeli.”
Tsitsiragos, ardından da reform sürecinin kesintiye uğramaması gerekliliğine şu ifadelerle dikkat çekti: “2015 yılında hükümet bir reform paketinden bahsetti. Ve daha fazla değişiklikler yapıp, büyüme tetikleyebilmek için bu reformları yapacağından bahsetti. Fakat Türkiye içinde ve etrafında yaşanan sorunlardan kaynaklı, hükümet için başka öncelikler devreye girdi. Biz tabii ki hükümetin reformlara devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. Türkiye’nin demografik potansiyelini yadsıyamazsınız. Biz bunu bir fırsat olarak görürüz. O yüzden Türkiye’nin yapması gereken eğitime ve işgücünün daha kalifiye hale gelmesine odaklanmak, yapısal reformları sağlamak, istihdam piyasalarının önünü açmak, kadın çalışanlar için daha çok fırsatlar yaratmak. Bütün bunlar gerçekleştiği zaman Türkiye katma değerli üretimin önünü açmış olacak.”

BİRKAÇ AYA YENİ MÜJDELER VAR

Bunlara ek olarak IFC’nin mali yılının 30 Haziran 2016’da bittiğini aktaran Tsitsiragos, 30 Haziran’dan bugüne kadar Türkiye’ye toplamda 325 milyon dolarlık yatırım yaptıkları bilgisini de paylaştı. Üstelik bu rakama Rönesans’taki ortaklık bedelinin dahil olmadığını vurgulayan Tsitsiragos, “Ayrıca bankalara 150 milyon dolar ticaret finansmanı sağladık” dedi ve yeni anlaşmaların müjdesini de şöyle verdi: Son derece aktif bir programa sahibiz. Önümüzdeki birkaç ay içinde yeni imzalarımız var.”

4.7 milyar euro yatırımla 12 sağlık tesisi

IFC daha önce Rönesans Holding iştiraklerinden Rönesans İnşaat’a Türkiye çevresindeki bölgelerde büyümesi için ve Adana Sağlık kamu-özel sektör ortaklık projesi için destek vermişti. IFC ortaklığının Rönesans özelinde oluşturacağı katma değeri özetleyen Erman Ilıcak şöyle konuştu: "IFC'nin bulunduğu yerde diğer bankalar da rahatlıkla finansman sağlayabiliyor. Biz bunu Adana'daki hastanenin finansmanında yaşadık. 9 yabancı banka IFC takip etti. Yozgat'ta da aynı süreci yaşadık. Toplamda 9 bin 500 yatak, 5 büyük şehir hastanesiyle toplamda 12 yatırımdan söz ediyoruz. Toplamda 4.7 milyar euroluk sadece bizim yatırım programımız var... Yozgat'ı bu yıl içerisinde açacağız. Adana'yı önümüzdeki yıl açacağız."

Hedef Afrika, ilk hazırlık Ruanda

Rönesans’la ortaklığın amacının ‘uluslararası büyümeye destek’ olduğunu anlatan Tsitsiragos, "Rönesans, gittiği her ülkede başarısını, ismini kanıtlamış bir şirket" dedi. Erman Ilıcak ise, "Afrika pazarına bakıyoruz. Afrika’da birçok altyapı projeleri başlayacak. IFC de oradaki ülkelerin gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor. IFC’nin Afrika uzmanlığından faydalanacağız ve birlikte ilerleyeceğiz. Ruanda'da çok büyük bir yol projesinin ihalesine hazırlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

İstanbul'dan 50'yi aşkın ülkeye

Türkiye’ye ilk yatırımını 1964’te yapan IFC, ofisini ise 30 yıl önce açmış. "Türkiye, yatırım yaptığımız ülkeler arasında Hindistan’ın ardından 2’inci" diyen Tsitsiragos, "Dünyada Washington dışındaki en büyük ofisimiz İstanbul’da. 50’nin üzerinde ülke İstanbul’dan hizmet alıyor" dedi.

En büyük rakip yine Çin

Müteahhitlikte Türk firmalarının en büyük rakibi Çin. Afrika’da da bunun geçerli olduğunu söyleyen Ilıcak, "Biz Türkler çok daha kısa sürede ve kalitede iş yapabiliyoruz. Farklı ülkelerde işleri çeşitlendiriyoruz. Mesela Türkmenistan’daki petro kimya projemizi Japonlarla yürütüyoruz" dedi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!