• $13,4705
  • €15,2949
  • 790.884
  • 2040.63
22 Aralık 2016 Perşembe

Bir yanda ‘kendin çal kendin oyna’ öte yanda 'yabancı sözüyle' Türkiye!

17 ülkeden CEO ve genel müdürlerin yer aldığı ve yurtdışında yürütülecek kampanyanın çekimleri bitti. PhilSA’nın İspanyol Genel Müdürü Jimenez, 'Türkiye Hikayeni Keşfet'e neden katıldığını özetledi: Yabancı sermayeli bir şirketin Genel Müdürü olarak Türkiye’yi iyi anlatmamız gerekiyor...

Önceki akşam bir araya geldiğimiz Philip Morris-Sabancı’nın (PhilSA) İspanyol Genel Müdürü Enrique Jimenez yaklaşık 3 yıldır Türkiye’de görev yapıyor. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan kalleş saldırının olduğu saatlerdeki sohbetimizde konu içinden geçtiğimiz ‘zor günler’di…

‘ZOR GÜNLER’ ÖNCE DE YAŞANDI

“Son olarak Beşiktaş ve Kayseri’de yaşananlar düşünüldüğünde kelimeler yetersiz kalıyor” diyen Jimenez, “Philis Morris’in çok uzun zamandır Türkiye’de yatırımı var” dedi ve ekledi: “Daha önce de zor günler yaşandı; geliyor, geçiyor. Böyle dönemlerde bizim gibi şirketlerin daha pozitif olması şart. Algı ve beklentileri iyi yönetmemiz lazım.”

İYİ ANLATMAMIZ ŞART

Ardından “Türkiye’deki yabancı sermayeli bir şirketin İspanyol kökenli Genel Müdürü olarak Türkiye’ye inandığımızı iyi anlatmamız” gerekiyor” dedi. İşte tam da bu noktada Ekonomi Bakanlığı’nın himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) öncülüğünde bir kampanya yürütüldüğünü hatırlattı.

‘HİKAYENİ KEŞFET’ KAMPANYASI

Daha önce TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de bilgisini paylaştığı söz konusu kampanyanın ismi “Türkiye Hikayeni Keşfet.”
17 ülkeden ülke başkanları, CEO’lar ve genel müdürlerin yer aldığı kampanyada, Vodafone, Unilever, Ford Global, BNP Paribas, Sberbank, GE Global, Toyota, Hyundai ve Novartis gibi dünya devleri ‘Türkiye algısı’na omuz veriyorlar.
Tanıtım filmleri, yeni yılla birlikte İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde gösterilmeye başlanacak.
Mesajları ise net: “Biz Türkiye’de kazandık, gelin siz de kazanın.”
Kendisinin de video çekimlerine katıldığını söyleyen Jimenez, “Türkiye’de yatırımı bulunan uluslararası grupların CEO’larının başarı öykülerini anlattığı bir program hazırlandı. Ben de o programda Türkiye’deki başarı öykümüzü anlattım. Önümüzdeki günlerde Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde bu görüntüler yayınlanacak” dedi.

EKRANA HAZIRLIKSIZ ÇIKTIM

Peşinden de kendisinin mesajlarının yer aldığı çekimi izleten Enrique Jimenez, “Çekim öncesi Türkiye’deki işlerimizi anlatmak için özel bir hazırlık yapmadım. İçimden geldiği gibi konuştum. Philip Morris ekosistemi içinde en büyük fabrikanın İzmir Torbalı’da olduğunu, ulaştığımız başarılı noktayı anlattım” diye konuştu.
“Türkiye Hikayeni Keşfet” kampanyasını bir de Enrique’den dinleyince yeniden düşündüm; Özellikle yurtdışında oluşturulmaya çalışılan negatif algı çabaları için hangisi daha ikna edici?
Bir yanda ‘Kendin çal, kendin oyna’ kampanyaları…
Diğer yanda Türkiye’deki yabancıların diliyle ‘Türkiye Hikayesi…’

Mutsuzluk ve korku engel olmamalı

JImenez, “Yine çağırsalar yine katılır ve Türkiye hikayemi mutlulukla yine anlatırım. Kampanya çekimlerinde bizi hiç sınırlamadılar ve hislerimizi dile getirmemize izin verdiler. Mutsuzluk ve korku bize engel olmamalı. Hepimiz ekonomiye katkı yapmaya devam etmeliyiz. Küçük bir katkı bile toplamda büyük sonuçlar doğurabilir" ifadelerini kullandı.

Üç yılda 300 milyon yatırım

“Yavaşlama olsa da Türkiye’de büyüme söz konusu, bu potansiyel var” diyen Jimenez, PhilSA’nın son 3 yıldaki yatırım toplamının 300 milyon doları aştığını belirtti. Genel Müdür Enrique Jimenez şöyle devam etti: “Yatırıma devam. Çünkü Türkiye’ye inanıyoruz. Torbalı’daki fabrikamızın Philip Morris dünyasının en büyüğü kalması için yatırımları sürdürmek istiyoruz...”

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın