• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Ocak 2017 Perşembe

Başbakan Yıldırım: Paniklemeyin yatırıma devam edin

Başbakan Yıldırım vatandaşa, bankalara ve yatırımcıya pozitif mesajlar vererek "Paniklemeyin, bu dalgalanma gelip geçici" dedi ve ekledi: Önümüzdeki yaz aylarından itibaren Türkiye'de işler süratle yoluna girecek, her şey daha güzel hale gelecek...

Başbakan Binali Yıldırım, tüm Türkiye'yi etkileyecek 23 ili kapsayan 'Cazibe Merkezler'inin detayını önceki gün bölge illerinden gelen vali, oda ve meslek grubu başkanlarının katıldığı toplantıyla açıkladı. Toplantı sonrası gazete ve televizyonların ekonomi müdürleriyle düzenlediği toplantıda Binali Yıldırım, önbaşvurularda gelen 19.5 milyar liralık yatırm ve 112 bin kişiye istihdam başvurusu aldıkları cazibe merkezlerine ilginin fazla olacağını söyledi. Yıldırım'ın önümüzdeki döneme ilişkin vatandaşa ve iş dünyasına mesajları da çok netti. Yıldırım, özetle 'Paniklemeyin, dolardaki dalgalanma geçici. Önümüzdeki günlerde her şey daha güzel olacak. Yatırımlara devam edin" dedi.

HER ŞEY GÜZEL OLACAK

Yıldırım, bugünlerde Türkiye hakkında olumsuz bir algının yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bölücü terör örgütü ve FETÖ hem Avrupa'da hem Amerika'da her yerde muazzam bir faaliyet içerisinde. Ciddi paralar harcıyorlar, çok ciddi lobicilik faaliyetleri yapıyorlar. Yeter ki işte 15 Temmuz'da başaramadık, 17 Aralık'ta başaramadık. PKK 'çukurlarla, şehir işgalleriyle başaramadığını, ekonomiyi zora sokarak başarabilir miyiz?' diye gayret içerisinde. Biz bunu görüyoruz ama bunda da başaramayacaklar. Çok net olarak söylüyorum, başarma şansları yok. Bizim yanlış algıları düzeltmek için daha fazla gayret göstermemiz lazım. Bu konuda da bir çalışma içerisine girdik. Eminim ki önümüzdeki yaz aylarından itibaren Türkiye'de işler süratle yoluna girecek, her şey daha güzel hale gelecek."

BUNLAR GELİP GEÇİCİ

Döviz kurundaki hareketliliğe ilişkin yatırımcılara seslenen Yıldırım, "Paniklemeyin, bunlar gelip geçici işlerdir. 'Dolar 3.50, 3.60 oldu. Ne yapacağız?' diyerek dolara hücum etmeye lüzum yok. Özel sektör, kamu fark etmez. Buraya giren, kayda giren her türlü kaynak bu ülkenin garantisi altındadır. 'Özel sektörün borcu, bana ne' filan diyecek halimiz yok. Buraya gelmiş, yatırıma girmiş, üretime dahil olmuş istihdam oluşturmuş, mutlaka bunların ödeme mekanizması bulunacak, yapılacak yapılıyor da. Piyasanın kamu kaynaklı döviz ihtiyacını azaltıyoruz" diye konuştu.

Bankalara 'Zimmet' kolaylığı geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, kredi kullandırma konusunda banka yöneticilerini aşırı tedbirli olmaya sevk eden 'zimmet' konusuna ilişkin çalışma yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

katı tutum esniyor

"Eskiden beri uygulanan zimmet konusundaki katı tutumu biraz esnetiyoruz. Bunun kararını aldık ve bugünlerde o düzenleme de devreye girecek. Bugün bir kredi verdi, adam yarın emekli oldu. 20 sene sonra çağırıyor, 'Sen filanca adama kredi vermiştin, o sonradan battı, banka bu kadar zarara uğradı. Şunun hesabını ver.' Böyle bir şey olmaz. Bu bir sıkıntı, bunu çözüyoruz ama ipin ucunu bırakmak da yanlış. Yani talimatla, 'şuna şunu ver, buna bunu ver' denirse bunun sonu yok, bu batak. Biz diyoruz ki, durumuna bakın, inceleyin, müspet düşünün ama risklerinizi de hesap edin. Burada prensip şudur; emniyet, kabul edilebilir risk seviyesidir. Herkes için farklıdır. Risk alma kapasitesi herkesin değişebilir. Referans bilgiler öngörülebilirlik için konuluyor."

Millet hesabını sorar, çocuk oyuncağı mı?

Anayasa değişikliklerinin uzlaşma üzerine kurgulandığının altını çizen Yıldırım, "Durup dururken neden seçime gideceksin? Yüzde 50 oy vermiş millet 'uzlaş' diyor. Şimdi seçildi, 'Ben beğenmedim bu Meclis'i, Meclis'teki milletvekillerinin çoğunluğu benim fikrimde değil, seçime gidelim.' Git, alırsın havanı, millet de hesabını sorar, çocuk oyuncağı mı? Bizim bu anayasa değişikliği, cumhurbaşkanlığı sistemi olan diğer ülkelerde bugün tartışılan ve çözüme ulaştırılamamış konuları da çözüme kavuşturan bir anlayışla hazırlandı."

FAİZ ARTIŞI KONJONKTÜREL

Merkez Bankası'nın faiz kararını da sorduğumuzda Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Merkez Bankası işini yapıyor, biz de işimizi yapıyoruz. Bu konuda tamamen bağımsızdır. Biz faizin artırılmasını istemeyiz. Bu konjonktürel bir durumdur."

Para dağıtmak değil üretimi artırmak

Cazibe Merkezleri dahil son 6 ayda reel sektöre, üretime çok ciddi teşvikler verdiklerini hatırlatan Yıldırım, amaçlarının millete para dağıtmak olmadığını belirterek, işletmelerin tekrar üretim kervanına katılmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Yıldırım, "Teşvikler terörün de izlerini silecek" dedi.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı