• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
29 Ocak 2017 Pazar

1 milyar $'a dünyanın en iyisini Bodrum'a yapacak

Tay Group, tekstil, gayrimenkul ve turizm sektörlerine ilişkin yatırım planlarını hızlandırdı. Mesut Toprak, "Önümüzdeki beş yıl içinde yurtiçi ve yurtdışındaki toplam yatırım hedefimiz 4 milyar doların üzerinde" dedi. Bu yatırımlar içinde en dikkat çekeni 1 milyar dolarlık Bodrum yatırımı…

Mesut Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığındaki Tay Group, 40’ıncı yılını kutlamaya hazırlanıyor. Tekstil, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren grup, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini ‘yatırıma devam’ başlığı etrafında topladı. Mesut Toprak, “Önümüzdeki beş yıl içinde yurtiçi ve yurtdışındaki toplam yatırım hedefimiz 4 milyar doların üzerinde” dedi. Toprak’ın anlattıklarına göre bu yıl yapılacak yatırım tutarı 1 milyar doların üzerinde... Bu yatırımlar içinde Four Seasons Bodrum’un ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Toprak, “1 milyon metrekarelik Bodrum yatırımı, 1 milyar dolarlık yatırım büyüklüğüne sahip" diye konuştu.

BİZE 'EMİN MİSİNİZ'DİYE SORDULAR...

Bodrum yatırımıyla ilgili ayrıntıları da paylaşan Mesut Toprak, Four Seasons’ın tepe yönetimiyle aralarında geçen ilginç bir diyalogu da şöyle aktardı: “Four Seasons’un karşısında biz olmasak proje askıya alınabilirdi. Onlar açısından da marka riski var. Four Seaons, bu yatırımla ilgili bize ‘emin misiniz’ diye sordu. Biz de kararlılığımızı bildirdik. Bize olan güven ile alakalı bir durum.” Söz konusu proje, Bodrum’un Yalıçiftlik bölgesinde yer alıyor. Hedef, 2019 yılı itibarıyla ilk müşterileri ağırlamak. Four Seasons Resort Bodrum, otel ve villalardan oluşacak.

İLHAM KAYNAĞI SEYŞELLER

Mesut Toprak “Bodrum projemizin ilham kaynağı, yine dünyanın en iyi resort otelleri listesindeki Four Seasons Seyşeller. Hedefimiz, bu proje sürerken, Bodrum algısını da yükseltecek çalışmalar yapmak. Bodrum’u bir güney Fransa bölgesine dönüştürmek için katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.

3 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Tay Group çatısı altında faaliyet gösteren Astay Gayrimenkul’ün Genel Müdürü Enes Berse ise otelin ülke istihdamına da katkı yapacağını şu sözlerle vurguladı: “Doluluk oranına göre yüksek sezonda 1.500’ün üzerinde bir istihdam rakamına ulaşırız. Otelin inşaat aşamasında ise yaklaşık 3 bin kişinin istihdamı planlanıyor.”

Ortadoğulu yatırımcı '10 tane ayır' dedi

Bodrum projesinde yabancıya 400 milyon dolarlık satışın yakalanacağını söyleyen Mesut Toprak şöyle devam etti: “Bundan 4 yıl önce bizim o projemizi bilen biliyordu. Bu kişiler ‘bana iki tane ayır’ diyordu. Ortadoğu’da çok önemli bir grup, “Senin villanın yanında benim ve kardeşlerim için 10 tane villa ayır” dedi. Ben ise kendisine, “Benimle aynı yerde oturmak istemezsin” dedim. Önce ben “Oturamaz mıyım” gibi algıladı. Dedim ki “Bak seninle benim zevkim farklıdır. Ben otelin uzağında yer severim, ama sen otele yakın olmak istersin.”

16 Temmuz sabahı mesaiyi videoya alıp yabancılara gönderdik

Tekstil sektöründeki faaliyetleriyle ilgili de bilgileri paylaşan Mesut Toprak, “Tekstil tarafındaki ciromuz 100 milyon dolardan biraz fazladır. 2015 ila 2016 yılını kıyasladığımızda tekstil ciromuzda yüzde 13 -15 civarında artış var. 15 Temmuz gecesi darbe girişimi oldu. 16 Temmuz sabahı Bolu’daki fabrikaya telefon açtım. ‘Tuncay nasılsınız? İyi misiniz’ diye sordum. "İyiyiz abi çalışıyoruz" diye konuştu. Hemen dedim, mesainizi kameraya alıyorsun, bütün müşterilere gönderiyorsun. Pazartesi günü bizim müşteri temsilcileri fotoğraf çekip çalıştıklarını gösterdiler."

Konut ihracatı ülkeyi zengin eder

Gayrimenkulde ‘yabancıya satış’ın ciddi anlam ifade ettiğini belirten Toprak, şöyle konuştu: "Etiler’de bir gayrimenkul projemiz var. Bodrum yatırımımızla birlikte Türkiye'ye en azından 600-700 milyon dolar civarında yurtdışından para getirir. Gayrimenkulün ihracatı ülkeyi direkt zengin eden bir ihracattır."

İstanbul New York'la yarışıyor

Özellikle boğazdaki otelin Four Seasons zinciri içinde ayrı bir yeri olduğunu üzerine basa basa vurgulayan Mesut Toprak, "Geçen seneye kadar Four Seaons dünyadaki en iyi otellerden bir tanesiydi. Bosphorus, New York, Paris, Londra, İstanbul’daki oteller ile yarışıyordu" ifadelerini kullandı.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı