• $12,7423
  • €14,4576
  • 730.935
  • 1808.79
6 Nisan 2019 Cumartesi

'Bütün millet' toplanıp ne işler karıştırdınız?

Perşembe günü Millet İttifakı’nın İstanbul Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“İstanbul’da 17 ilçede geçersiz oyların sayımı bitti. Toplamda 119.652 oy sayıldı. Son durum grafikteki gibidir.”

Grafiğe baktığımızda Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın 18.742’ye düştüğünü görmekteydik. Farkın hızla erdiği İmamoğlu’nca teyit ediliyordu.

***

Uzun lafın kısası, İmamoğlu geçersiz oyların aşağı yukarı üçte birinin sayıldığını, farkın da üçte birden fazla azaldığını kendi sitesinde ifade etmişti. Tabii buna maddi hataların düzeltilmesinden gelen oylar da dâhildi. Hâlihazırda, yapılan itirazlar sonucu oyların tamamının sayılmaya başlandığı ilçelerimiz de vardı ve buna yenileri ekleniyordu. Süreç henüz İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itirazlar boyutunda ilerliyordu. Yetki İl Seçim Kurulu’na geçmek üzereydi.

***

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un verdiği rakamlar da İmamoğlu’nu teyit ediyordu. Zaten etmemesi mümkün değildi. Hem partiler bu hesabı tutuyor, hem de YSK her değişimi işin sonunda rakamlara yansıtıyor. Yani burada bir sıkıntı yok ve olamaz da. Yavuz düzeltilecek daha çok maddi hatanın olduğunu, sayımın da çok azının gerçekleştiğini ifade ediyordu.

***

Böyle bir tabloda dahi, fark 11 binden fazla azalmış, 18.742’ye inmiş ise, tutarlı olan bu işin sağlıklı bir biçimde nihayetlenmesini istemek olmalıdır değil mi? Sanırım kazın ayağı pek öyle değil. Çünkü olan Yıldırım’ın oylarına olmuş.

***

Millet İttifakı yandaşlarının bu kısma hiç değinmemesi manidar. Kimse çıkıp da “Kardeşim, her itirazda, her sayımda aradaki fark kapanıyor. Neden İmamoğlu’nun oyu artmıyor veya dağılım dengeli gitmiyor da, her dakika Yıldırım’ın oyu artıyor? Neden tüm hatalar Yıldırım’ın aleyhine yapılmış?” diye sormuyor.

***

Daha açık olalım.

“Bütün millet” toplanıp ne halt yediniz de neredeyse her sandıkta Binali Yıldırım’ın oylarının çalındığı görülmekte?

Yoksa paniğin nedeni bunu zaten biliyor olmanız mı?

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor