• $13,559
  • €15,1198
  • 777.885
  • 1983.18
20 Şubat 2020 Perşembe

Biz Erdoğan'ın demokratlığıyla gurur duyuyoruz

Malum Gezi davası beraatla sonuçlandı. Demokrat kesimlerde bu sonuç infiale neden oldu. Tam da darbe söylentilerinin konuşulduğu günlerde Gezi gibi faşist bir darbe girişiminin cezasız bırakılması demokratları tedirgin etti.

***

Hayatımda yaşadığım en kötü günlerdi. Sıkça Taksim’e gidiyor, gözlem yapıyordum. Oradaki gençleri omuzlarından sarsıp “Renkli bir darbenin figüranlığını yapıyorsunuz, görmüyor musunuz?” demek istemedim değil. Lakin o alanın sahibi o gençler değildi.

***

Ruşen Çakır’ın parçalanmış NTV yayın aracının önünde sırıtırken verdiği o fotoyu (ve şüphesiz diğer tüm kepazelikleri de) gördüğümde, bu işin oraya ilk üç gün giden gençlerden daha fazlasını ihtiva ettiğini, bizim teşhis ettiğimiz aleni gariplikleri bu cenahın görmemesinin isteğe bağlı bir durum olduğunu fark ettim.

***

O günlerde bir taksiye bindim, Okmeydanı üzerinden oturduğum semt Bomonti’ye gelecektim. Okmeydanı ana caddesindeki barikatlarda lastikler yanıyor, 15-16 yaşındaki DHKP-C’li çocuklar kimlik kontrolü yapıyordu. Şoför bunlara okkalı bir küfür salladı. Ben “ne oluyor” demeden tanıştıklarını anladım. Şoför de DHKP-C’li idi. Anladığım kadarıyla onların “abisi” oluyordu. Kendilerince şakalaşmışlardı.

***

Keyiflenmiş, konuşmaya başlamıştı. “Abi ellerinden öper üç çocuğum var hepsini asker gibi yetiştiriyorum. Haftalardır mesaiden sonra Taksim’e gidiyorum. O ağzı süt kokan zengin çocukları ne bilir barikat yapmasını, tuğla sökmesini, bir bir gösteriyoruz” dedi.

***

Utanç verici günlerdi; sandıkta yenilemeyen bir siyasi lider, sokakta, hiçbir nesnel gerekçe yokken hal edilmek isteniyor, FETÖ ve yabancı istihbaratlar tarafından bir küçük burjuva ayaklanması fiştekleniyordu. Cumhurbaşkanı Gül ise darbecilerin mottosunu tekrarlıyordu: “Demokrasi seçimden ibaret değildir.

Yok yahu!

***

Türk solu her zaman darbeci olmuştur; ama Amerikancı değildir diye bilirdik. Ya onu da yanlış bildik ya da 12 Eylül darbesinden sonra bu kesimin de kimyasını değiştirmişler.

***

Erdoğan dik durdu ve Gezi darbesini engelledi. Gül bu Gezi’yle gurur duysun, biz demokrasiye ve irademize sahip çıkan Erdoğan’la gurur duyuyoruz.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı