• $28,9391
  • €31,6088
  • 1896.63
  • 7948.6
7 Temmuz 2023 Cuma

Zelenski İstanbul'da çıkış yolu arıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak bugün İstanbul'a geliyor. NATO zirvesi öncesi gerçekleşecek görüşmenin ana konusu, 17 Temmuz'da süresi sona erecek olan "Tahıl girişimi" anlaşması. Rusya-Ukrayna savaşı ve ikili ilişkiler bu görüşmenin ana gündemleri arasında yer alıyor.

Tabii, Zelenski savaşın ilk günlerindeki kadar popüler değil. Ülkesini Rusya'yla soktuğu savaşta iyice yıprandı. Geçen bir buçuk yılda hem ülke topraklarını kaybetti hem de popülerliğini. Ufukta ne bir zafer ne de başarılı bir anlaşma umudu görünüyor. Avrupa'nın ABD ve İngiltere'nin zorlamasıyla Ukrayna'ya verdiği zoraki desteğin de sonuna yaklaşılıyor.

Zelenski, kendisini ve ülkesini soktuğu bu varlık-yokluk savaşında bir çıkış yolu arıyor. NATO'nun sınırlı, Avrupa'nın gönülsüz desteğinin savaşı getirdiği nokta ortada. Ukrayna kaybeden taraf olmaktan öteye geçemiyor. Zelenski'nin daha sonuç alıcı, daha nitelikli desteğe ihtiyacı var. Dolayısıyla aradığı adres Rusya ve Batı bloku üzerinde etkili, küresel meselelerde çözüm gücü olarak ortaya çıkan Türkiye'den başkası olamaz.

Wagner krizi, ilk kez Ukrayna için "barış" ihtimalinin ufukta görünmesini sağladı. Erdoğan-Zelenski görüşmesinin zamanlaması belki de en çok bu açıdan önem taşıyor. Rusya-Ukrayna savaşı kilitlenmiş durumda. Bu açmazın iki tarafa da maliyeti ağır. Olağanüstü durumlar yeni imkanlar, fırsatlar doğurabilir. Tabii doğru aktörlerin devreye girmesiyle. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemi bu noktada artıyor. Çünkü gerçek manasıyla "barış" isteyen tek taraf Türkiye. Wagner krizi, Putin'in "Ukrayna özel operasyonunu" yeniden değerlendirmesini beraberinde getirmiş olabilir. Zelenski işte bu kapıyı zorluyor; Türkiye ve Erdoğan'ı bu kilidi açacak stratejik isim olarak görüyor.

Rusya-Ukrayna savaşı küresel barışı tehdit eden bir hadise. Savaşın kontrolden çıkma ihtimali hala gündemde. Erdoğan, küresel güç rekabetinde denge sağlayıcı bir aktör. Savaşın başladığı ilk günden beri de bu gücünü Rusya-Ukrayna savaşını bitirme ve iki taraf açısından da onurlu bir çıkış yolu bulma yönünde kullanıyor. Batı'nın Rusya-Ukrayna savaşını bitirmeye hiç niyeti yok. Zelenski de bu gerçeğin farkında ve bu yüzden doğru adreste, yani İstanbul'da!

<p> Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinin kayıp 7 kişilik mürettebatını arama çalışmaları 1

Batan geminin kayıp personelleri aranıyor

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek