• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
29 Ağustos 2022 Pazartesi

Yenilginin 100'üncü yılında Yunanistan ve yeni savaş hesapları

Büyük Taarruz'un 100'üncü yıldönümünde Yunanistan'ın Türk savaş uçaklarını taciz etmesi, S-300'lerle radar kilidi atması ne anlama geliyor? Yenilginin yüzüncü yılında Yunanistan, Batı'dan yine bir savaş ihalesi kapmaya mı çalışıyor?

Her ne kadar tarihi önemi yeterince anlaşılmasa da Yunanistan'ın Anadolu'yu işgali Türkleri tarih sahnesinden silme girişimiydi. Sakarya Zaferi ve Büyük Taarruz, Türklerin elde kalan son toprak parçasını zar zor kurtarmaları anlamına geliyordu. Sakarya'yla başlayan Büyük Taarruz'la devam eden başarılı askeri harekatlar olmasa en "iyi senaryo Sevr'in hayata geçmesi olacaktı. "Kötü" senaryo ise Türklerin Anadolu'dan da silinmesiydi.

Koca bir imparatorlukla savaşa girip Anadolu'yu da kaybetmekle yüz yüze gelmenin akıl alır bir yanı yok şüphesiz. Bu yüzden hâlâ Sakarya Zaferi ve Büyük Taarruz'un önemi pek anlaşılmaz; zira inanması kolay bir yenilgi veya başarısızlık değil Osmanlı'nın hikayesi.

Büyük Taarruz'un 100'üncü yılında Batı hâlâ yüz yıl önceki hevesleri taşıyor; Yunanistan ise Türklere yönelik yeni bir savaşın taşeronluğuna talip.

Bu kez hedeflerin bir öncelik sıralaması var; önce "Büyük Türkiye"yi durdurmayı, ardından "yeni Sevr"leri kabul ettirerek bölüp parçalamayı arzuluyorlar. Yunanistan'ın Amerikan askeri üssü haline gelmesini bu hazırlıkların bir parçası olarak okumak gerekiyor. Güney sınırlarımızdaki Amerikan hareketliliği de bu planlarla bağlantılı.

Dünya yüz yıl önceki gibi bir kaos ve kargaşanın içine düşmüş durumda. Küresel sisteme hakim olan güçler, dünyayı yine büyük bir felakete götürüyorlar adım adım.

Devlet başına gelecek felaketlerin farkında olarak hızla hazırlıklarını yürütüyor; toplumu, ekonomiyi, savaş sanayisini, orduyu güçlendirmeye çalışıyor. İlkesi şu: "Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salâh"!

Peki yüz yıl sonra karşı karşıya kaldığımız bu tehlikeler karşısında 6'lı masa ittifakı ne yapıyor? İşin aslı şu; ne yazık ki 6'lı masa, Türkiye'ye dönük büyük hazırlıklarının bir izdüşümü olarak oluşup vücuda geldi. Safları içeriden dağıtma, bölme ve toplumu yeni Sevr'lere hazırlama görevi onlarda!

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Endonezya'da volkanik hareketlilik! Kül bulutları ve lav akıntıları oluştu

Yanardağ hareketlendi... Ülkede 3. seviye alarm verildi!

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat