• $13,4487
  • €15,2851
  • 795.626
  • 2042.08
9 Ocak 2017 Pazartesi

Yeni güvenlik konsepti ve Sincar meselesi

Son yıllarda artan terör saldırıları Ankara'yı güvenlik konseptini değiştirmeye yöneltti. Suriye ve Irak'a müdahale, buralarda askeri güç bulundurma hamleleri kısa sürede Türkiye lehinde sonuç verdi. ABD ve Irak, PKK'yı kollayan tutumlarını değiştirerek, şimdilik, göstermelik de olsa "ikinci Kandil" olarak nitelenen Sincar'ın boşaltılmasına karar verdi.

Bu gelişme bile PKK'nın Suriye ve Irak'taki varlığını ABD'ye borçlu olduğunu göstermeye yeter. PKK'nın Sincar'ı boşaltması yönünde aldığı karar, ABD'nin girişimleri sayesinde mümkün oldu. ABD'nin etkisi olmasa Barzani'nin bunu başarması imkansızdı. Tabii burada ABD'nin asıl niyetini çözmek gerekiyor; ABD'nin amacı Ankara'yı Suriye ve Irak'tan uzak tutmak; ABD'nin Sincar için devreye girmesinin sebebi bu.

Sincar karşılığında Ankara'nın Başika üssünü boşaltmasını bekleyen ABD, aynı biçimde yeni bir formülle, Türkiye'nin Münbiç'ten de uzak durmasını sağlamaya çalışıyor. Buna Rakka'yı da eklemek lazım. Hatta Türkiye'nin El Bap'tan da çekilmesini talep ederlerse şaşırmayalım. ABD, göstermelik birtakım adımlarla Ankara'nın PYD'ye ilişmesini engelleme derdinde.

ABD için Türkiye'yi Suriye ve Irak'tan uzak tutmanın neden bu kadar önemli olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu sözlerinde bulabiliriz: "Suriye ve Irak konusu Türkiye için enerji meselesi değildir. Siyasi etkinlik alanını genişletme meselesi değildir. Keyfe keder bir mesele hiç değildir. Bu mesele bizim için beka meselesidir."

Evet, Türkiye için Suriye ve Irak konusu bir beka meselesidir. Türkiye'nin bölünme sürecini Suriye'den başlattıkları için Fırat Kalkanı operasyonu gündeme gelmiştir. Ankara, terörün kaynağına müdahalede bulunduğu anda ABD, Ankara'yı Suriye ve Irak'tan uzak tutmanın yollarını aramaya başlamıştır.

PKK'nın Sincar'ı boşaltma kararı elbette Ankara'nın kararlılığı sayesinde mümkün olmuştur; fakat, bunu kullanarak Türkiye'yi Irak ve Suriye'den çekilmeye zorlayacaklarını da unutmayalım.

Ayrıca PKK'nın yine harf oyunlarıyla Sincar'daki varlığını korumaya devam edeceğini de bilelim. Sınırlı sayıda da olsa PKK bir kısım gücünü "YPŞ" adı altında kurulan örgütün çatısı altında Sincar'da bulundurmaya devam edecek. Ankara, buna müsaade etmemeli ve bunu bir sorun olarak sürekli gündemde tutmalı.

Türkiye'nin savunma hattı Suriye ve Irak'ta başlar. Bu stratejiden vazgeçme veya küçük bir esneme Türkiye'nin bütünlüğünü tehlikeye atar. ABD'nin ve bölge devletlerinin göstermelik hamleleriyle Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki güçlerini geri çekmesi düşünülemez bile.

Suriye ve Irak kaynaklı terör tümden son bulana dek Türkiye tek bir geri adım atmamalı.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın