• $28,8906
  • €31,2438
  • 1863.01
  • 7913.76
29 Ocak 2021 Cuma

Yeni ABD politikası: Happy Kobani

Joe Biden’ın Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla ABD müesses nizamı, Ortadoğu’da yarım kalan işlerini tamamlamak için kolları sıvadı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 26 Ocak’ta paylaştığı “Happy Kobani liberation day” (Kobani’nin özgürlük günü kutlu olsun) mesajıyla bölgeye geri döneceğini, yarım bıraktıkları işleri tamamlayacağını anlatmaya çalışıyor olsa gerek.

Joe Biden’ın gelişiyle beraber CENTCOM ve ABD’nin öncülüğünü yaptığı Uluslararası Koalisyon’un PKK/YPG’yi destekler mesajları arttı.

Hillary Clinton ve kızının, YPG’yi anlatacak olan bir film projesini üstlendiklerini duyurması da ayrıca önemli.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “SDG yetenekli ve kararlı bir askeri ortak olmaya devam ediyor” dendi.

Biden’ın gelişiyle her ne hikmetse DEAŞ yeniden dirilmeye başladı. ABD’nin bölgede varlığını gerekçelendirmek ve PKK’yla “askeri ortak olmak” için DEAŞ’a ihtiyacı var. Görüldüğü gibi bu da hallediliyor!

Biden döneminde ABD’nin “ikinci İsrail” için bütün gücünü seferber edeceği anlaşılıyor.

Öyle ki, şimdiden Türkiye içinde de propagandaya başladılar.

Meğer biz yanlış anlamışız; oysa ABD “bölgeyi IŞİD belasından temizlemek için buradaymış; İsrail’in güvenliği için Suriye ve Irak’ta bir Kürt devleti kurmak istiyormuş ve bunun da Türkiye’yle bir alakası yokmuş!”

Yeni süreçte asıl hedefin Türkiye olduğu gerçeğini gizlemek için bu sözleri çokça duyacağız.

Bu propaganda mekanizmasının yıllardır Türkiye’yi uyutmak için çalıştığı bugün daha iyi görülüyor. Öyle olmasaydı ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın, sevgiliye sürpriz doğum günü partisi düzenler gibi terör örgütünü destekler mesajlar yayınlaması (Happy Kobani) bizi bu kadar şaşırtmazdı, değil mi?

Oysa, baştan beri terör örgütü PKK’nın hamisi ABD ve bölgedeki taşeron istihbarat örgütleriydi. Hatta, Türkiye’de devlet içine sızan FETÖ gibi “paralel devlet” yapılarıydı. ABD’den PKK’ya doğum günü mesajlarına bugün şaşırıyorsak, bunun sebebi devlete, siyasi partilere, akademiye, medyaya sızan yabancı bu unsurlardır.

Ne var ki baştan bu yana tıkır tıkır işleyen bu proje, FETÖ’nün devletten temizlenmesiyle açığa çıkmış ve kadük kalmıştır. Devletin fabrika ayarlarına dönerek hızla toparlanması, Irak ve Suriye’ye müdahalesi ve PKK’yı içeride tümden tasfiye etme aşamasına gelmesiyle ABD’nin bölgedeki “İkinci İsrail” planı da büyük darbe almıştır.

Joe Biden ile beraber ABD, Türkiye’nin ağır darbe vurduğu “İkinci İsrail” planını yeniden canlandırmaya, hayata döndürmeye çalışacak. Çoğu ABD’li dış politika ve strateji uzmanı, bu plana bir daha geri dönülemeyeceğini, geçen zamanda Türkiye’nin fazlasıyla güçlendiğinin altını çiziyor. Fakat hâlâ umutları var; Joe Biden’ın, seçim çalışmaları sırasında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek için muhalefeti destekleyeceğim” yönündeki sözleri, bu umudun yansıması.

CHP, İYİ Parti, HDP ve diğer muhalefet unsurları birleşerek Erdoğan’ı devirmeyi başarabilirse bölgede “İkinci İsrail”in önü açılacak! Abdülhamid’i devirdiklerinde İsrail devletinin önünü açmışlardı; Erdoğan’ı devirirlerse PKK devletinin önünü açacaklar, akıllarınca.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yükselişi dönemini simgeliyor, düşüş devrini değil. Tarihin tekerrürden ibaret olmadığını anlamaya yanaşmamaları ise ABD açısından acı bir tarih dersi olacak.

<p>Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Akşam TV Muhabiri Esma Nur Ülker'in sorularını yanıtladı

TürkMedya Ailesi Sultangazi Belediyesi'ne Misafir oldu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''