• $28,9615
  • €31,2427
  • 1891.37
  • 7978.82
23 Haziran 2023 Cuma

Vatandaşın çözüm bekleyen sorunları

Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı kabinesi gecikmeden oluşturuldu, bakanlar belirlendi ve bürokrasi atamaları hızla tamamlandı.

Seçimler sebebiyle beklemeye alınan sorunlar şimdi adım adım çözülmeyi bekliyor.

Vatandaşın, Cumhurbaşkanlığı kabinesinden beklentisi büyük. Bunu özellikle hatırlatmak lazım.

Ülkenin ve devletin varlığını ve geleceğini tehdit eden gelişmeler seçim sandığında bertaraf edildi. Sıra vatandaşın hayatıyla ilgili sorunlarda.

Ekonomi, şüphesiz ilk başlık olarak öne çıkıyor. Pek çok ara başlığa sahip olan bu alanda vatandaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevlendirdiği yeni ekonomi yönetimini ihtiyatlı bir iyimserlikle takip ediyor.

Faiz iner mi, çıkar mı?

Yeni kur ataklarına boğulur muyuz, yoksa düze mi çıkarız?

Piyasalar şunu istiyor, bunu istiyor...

Vatandaş, yöntemden ve usulden çok neticeye bakacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşı enflasyona ezdirmediği ortada. Bu konuda seçimlerde verilen sözler hızla yerine getiriliyor. Ama Erdoğan'ın doldurduğu bardak hızla boşaltılıyor. Maaşlara yapılan zamlar fırsatçılar tarafından iki günde iç ediliyor. Bunun önüne geçmek hem ekonomi yönetiminin maharetine kalıyor hem de diğer ilgili bakanlıkların görev alanına düşüyor.

Vatandaşın bütçesini ve ruh halini bozan sektörlerin başında otomotiv geliyor. Özellikle de "ikinci el" otomobil sektörü.

Bu pazarı iki üç tane yabancı şirket kontrol ediyor. Beyaz Türkler de bu şirketlerin ortağı. Bugüne kadarki fahiş artışlardan öncelikle bu şirketler sorumlu. Yıllık cirolarına bakıldığında milleti ne kadar çok sömürdükleri görülebilir.

Pandemiden beri bu sorun devam ederken "İkinci el, sıfır araç fiyatını geçemeyecek" tedbiri niye şimdiye kadar bekledi?

Atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmiş görünüyor. Daha etkili çözüm tedbirleri kaçınılmaz.

Hızla artan konut kiralarına hâlâ bir çözüm bulunmuş değil. Yüzde 25 artış sınırı da pek bir işe yaramıyor.

Zira yüzde 25 artış sınırına uyan yok. "Kanun şöyle", "kanun böyle" demenin de bir anlamı yok. Ev sahiplerini dinlersen onlar haklı, kiracıları dinlersen onlar daha haklı. Bu konuda her iki tarafı da tatmin edecek kesin çözümler şart.

Emlak sektörünü manipüle edenlerle etkin mücadele edilecek mi?

Biliyorsunuz, bu konu gündeme geldiğinde şu deniyor: "Efendim, daha çok konut lazım!"

Türkiye'nin konut ihtiyacı son üç yılda mı patladı? Son üç yılda nüfus beş katına mı çıktı? Yoksa konut sektörünü patlatan yabancı ortaklı büyük emlak şirketleri mi?

Bu arada bir serbest piyasa lafıdır, tutturulmuş.

İyi de ortada da kartelleşmiş, sektörleri maniple eden birkaç şirket var. Bu alanları tekel altına almışlar. Bunlarla mücadele serbest piyasanın gereği değil mi?

Örrneğin gıda sektörü. Rekabet Kurulu'nun hazırladığı raporda kartelleşme tespiti yer alıyor. Ne olacak? Bu kartellerle mücadele edilmesin mi?

Ekonomi başlığı altında aslında çözüm bekleyen çokça sorun bulunuyor. Ve bu sadece "Maliye ve Hazine" bakanlığını ilgilendirmiyor, birçok bakanlığın ortak çalışmasını gerektiren sorunlar bunlar.

En önemli gördüğüm sorunlardan biri de Millî Eğitim Bakanlığı'nın alanına giriyor. FETÖ'den sonra (veya önce fark etmez) etrafı özel okullar sardı. Bazı il ve ilçelerde çocukları gönderecek alt yapıya sahip devlet okulu çok sınırlı. Devletin okul ve eğitimi özel okullara devretmiş gibi bir havası var. Devlet okullarına yeniden bir cazibe kazandırılması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanımız, bu konulara eğilebilecek mi?

<p>İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 73 ilde ruhsatsız si

Silah kaçakçılarına 'Mercek-7' operasyonu: 1264 gözaltı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı