• $18,0891
  • €18,2575
  • 1018.74
  • 3020.01
11 Şubat 2015 Çarşamba

Ulusalcılar CHP'yi Kemalistler Cumhuriyet'i kaptırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun başında olduğu bir heyet, Silivri Cezaevi'nde Taşhiye kumpasından tutuklu Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve Cemaat'in ünlü polis şeflerinden Yakup Saygılı'ya destek ziyaretinde bulundu. CHP'nin geldiği noktayı göstermesi bakımından bu ziyaret oldukça önemli. Bu ziyarete başkanlık eden Sezgin Tanrıkulu kaset komplosundan hemen sonra Kemal Kılıçdaroğlu vasıtasıyla CHP yönetimine monte edildi. Bu grup, "Yeni CHP" sloganıyla partiyi, Cemaat'in siyasi şubesi haline getirdi. Ziyaret ettikleri isimlerden biri milletin vicdanını yaralayan Taşhiye kumpasının baş sorumlusu bir isim; diğeri ise Erdoğan'ı ve bazı bakanları yasadışı dinlediği ortaya çıkan, daha doğrusu dinlemeleri yaptığını itiraf eden ve darbeye teşebbüs suçlamasıyla yargılanan paralel yapının bir polis şefi. Bu tablo karşısında "eski CHP"liler ne düşünüyor acaba? Onlar Erdoğan'a düşmanlıkla oyalanırken "Yeni CHP"liler, partilerini bir istihbarat şebekesinin uzantısı haline getirdi. CHP'liler partilerinin çalındığını göremiyor mu? "Yeni CHP" denilen şeyin, Gladyo'nun yeni sürümü olan Cemaat'in CHP'yi ele geçirme projesi olduğunu anlamıyorlar mı? Oyunu, kurulan tezgâhı ne zaman görecekler?

* * *
CHP nasıl olur da ulusalcılara kan kusturan bu derin yapının elemanı istihbaratçı polislerin tarafına geçer? Bu durumu CHP geleneğine veya alışkanlığına yoranlar olabilir. "Dün darbeci askerlerin tarafındaydılar, bugün de darbeci polislerin; bunda şaşılacak bir şey yok" diyenler az değil. Ama ben yine de bunun bir siyasi kültür veya alışkanlık olduğunu sanmıyorum. Eğer CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi tarafından içeriden ele geçirilmeseydi, bugün kendilerine darbe yapanların tarafında olmazlardı. Baykal'a kaset komplosuyla başladı CHP'yi ele geçirme operasyonu; 17-25 Aralık'ta ise artık CHP, paralel yapının emrine amade hale getirilmişti. Cemaat ve Doğan medyasının aynı tarihlerde Erdoğan'a ve muhafazakârlara yönelik düşmanlığı körüklenmesinin, siyasi gerilimi arttırmasının, kutuplaşma yaratmasının tek sebebi ulusalcıların ve Kemalistler'in darbeyi görmesini engellemekti. Bu öfke rüzgârı içinde ulusalcılar CHP'yi, Kemalistler Cumhuriyet gazetesini paralel yapıya kaptırdı. Doğan grubu zaten Gladyo'nun emrinde. Şimdi dönüp baktıklarında acaba CHP'yi tanıyabiliyorlar mı? Partinin en ağır topları bile sus-pus olup köşesine çekildi. CHP'nin ele geçirilme operasyonunun farkında olanlar, paralel yapının korkusundan sesini çıkaramadı. Paralel yapıya dik duramadıkları için önce şahsiyetlerini, sonra da partilerini kaybettiler. Bu teslimiyetçiler korosunun başını ise maalesef Baykal çekiyor; bir operasyonla koltuğunda oldu ama hâlâ yeni bir operasyonla koltuğuna geri dönebileceğini ve itibarını kazanabileceğini sanıyor. Bu yüzden her fırsatta "İktidar şöyle, iktidar böyle" türünden çıkışlar yaparak Cemaat'e mesajlar yollamaya çalışıyor. Baykal, asıl iktidarın onu koltuğundan eden, başına bu çorabı ören derin yapı olduğunu bilmiyor mu?
* * *
Kısacası ulusalcıların, Kemalistlerin ve bu merkeze eklemlenmiş solun durumu içler acısı. Bu ana gövde veya siyasi çevre, bir yandan iç güvenlik paketine itiraz edip iktidarı polis devleti kurmakla suçluyor; ama diğer yandan, polis devletini inşa etmeye soyunan ve darbeye kalkışan polis şeflerine destek için cezaevi ziyareti yapıyor! Paralel yapının savaşını veriyorlar, kendilerinin değil. Kendi savaşlarını vermeye başladıkları gün vesayetten kurtulup gerçek muhalefet özelliği kazanacaklar. Bunun yolu da derin devlete tavır almaktan geçiyor. Buna akılları yeter elbette ama yetmeyen yürekleri.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi