• $31,3332
  • €33,9075
  • 2060.38
  • 9193.69
28 Kasım 2022 Pazartesi

Üç harfliler, milletten neyin intikamını alıyor?

Daha çok "üç harfli" olarak anılan marka marketlerin, son birkaç yıldır sistematik bir şekilde gıda ürünlerinde ve temel ihtiyaç maddelerinde sistematik fiyat artırımına gittiği gözleniyor. Vatandaş ise bu gelişmeyi serbest piyasa, maliyetlerdeki artış, kazanç hırsı, fırsatçılık vb. kavramlarla izah etmeye ve anlamaya çalışıyor.

Marka marketlerin, döviz kurları ve enflasyondaki stabil duruma rağmen, tekrardan milleti zam yağmuruna tabi tutması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da tepkisini çekti. Erdoğan, marketleri kastederek "para cezaları kesmiyorsa, başka yöntemlere bakarız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuya müdahil olmasının sebebi biraz da ilgili bakanlığın doğru tedbirleri hâlâ alamamış olmasından ileri geliyor.

Doğrusu ilk günden bu yana söz konusu bu marka marketlerin öyle kazanç hırsı içinde hareket ettiğini düşünmedim. İlk bakışta fırsatçılık, kâr hırsı, aç gözlülük gibi görünse de bunların da içinde olduğu ama asıl olarak milletten intikam almayı içinde barındıran bir yaklaşıma sahipler. Siyasi tercihleri üzerinden millete ceza kesiyorlar.

Türk milletinin Tayyip Erdoğan'dan vazgeçmemesinin intikamını alma, cezasını kesme diyorum ben buna. 15 Temmuz FETÖ darbesini engelleyen ve Tayyip Erdoğan'a sahip çıkan, onu bırakmayan milletten şimdi, uygun koşullarda, ekonomiyi gerekçe göstererek, herkesi de buna inandırarak intikam alıyorlar. Küresel sermaye çeteleri Erdoğan'a nasıl saldırıyorsa, küreselcilerin gıda sektörünü maniple eden içerideki uzantıları da fiyatları artırarak hem milleti soyuyor hem milletten Erdoğan'a sahip çıkmasının intikamını alıyor.

Türkiye'de bugün iktidarın iktidarsız göründüğü tek alan, bu üç harfli marketlerin göz göre göre geliştirdiği soygunculuk düzenidir. İlgili bakanlığın bir çözüm iradesi geliştirememesi, bu görüntünün güçlenmesine büyük katkı sunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, mesele basit bir vurgunculuk, stokçuluk, dolandırıcılık olayı değildir; mesele, kendi devletine sahip çıkan milli iradeyi -ekonomi kılıfı giydirilmiş- tencere darbesiyle cezalandırmaya kalkışma hadsizliğidir. Bu gerçeği fark etmeyen kalmadı toplumda, ilgili bakanlığın dışında!

<p> İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve tesisleri 'ruhsatsız'

İşgalci İsrail Filistinlilere ait evleri yıkıyor

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi