• $32,4267
  • €34,5075
  • 2484.26
  • 9679.8
23 Şubat 2022 Çarşamba

Türkiye'yi peşkeş çekme yarışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında kıran kırana bir adaylık rekabeti yaşanıyor. Her iki isim de destek bulabilmek için hem içeride hem dışarıda arayış içinde. Dikkat çekebilmek için de çeşitli vaatlerde bulunuyorlar. Adaylık uğruna şimdiden Türkiye'yi peşkeş çekmeye başladılar.

Kemal Kılıçdaroğlu, Reuters'a verdiği mülakatta iktidara gelmeleri halinde S-400'leri geri vereceklerini ve Suriye'den de geri çekileceklerini açıkladı.

Bunun ne anlama geldiğini sanırım aklı başında herkes biliyordur. Kılıçdaroğlu, ABD'ye açıkça "Suriye'de PKK devletine yol vereceğim" mesajı gönderiyor. Ayrıca, bence daha önemlisi "S-400'lerden vazgeçme" mesajı. Bu mesaj Türkiye'nin işgaline kapı aralamak anlamına gelir ki, iktidar çevreleri bile buna maalesef yeterli tepkiyi gösteremiyor.

Kılıçdaroğlu "Kürt sorununun muhatabı HDP'dir" derken de basit bir destek arayışı içinde değil. Kandil'in desteği için bu lafları etmesine gerek yok zaten. Kandil'in iplerini elinde tutan güçlere mesaj gönderiyor. Kılıçdaroğlu, verdiği mesajlarla iktidara geldiğinde Türkiye'yi nasıl bir yola sokacağına ilişkin yol haritasını açıklıyor; ne yazık ki Türkiye, bu gerçeği henüz anlayabilmiş değil. Yoksa Kılıçdaroğlu'nun, babasından kalan çiftliği paylaşır gibi dış pazarda Türkiye'yi peşkeş çekme girişimlerine bu kadar sessiz kalınmazdı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yolu da Kılıçdaroğlu'ndan farklı değil. İmamoğlu, Münih'te FETÖ'nün ayarladığı uluslararası bir toplantıda boy göstererek Türkiye'yi nasıl peşkeş çekecek iyi bir aday olduğunu göstermeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu gibi İmamoğlu da dış pazarda Türkiye'yi nasıl peşkeş çekeceğini anlatmaktan öte bir vizyona sahip değil. İBB'yi nasıl terör örgütlerine açtılarsa Türkiye'yi de küresel güçlere benzer biçimde açarak peşkeş çekecekler. CHP'nin 2023 adayının kim olacağı da işte bu gerçeğe bağlı olarak şekilleniyor. Türkiye'nin savunmasını çökertecek, gardını düşürecek, kaosa sürükleyerek bölünmeye götürecek ve işgale kapı aralayacak iddiadaki isimler 2023 adayı olarak öne çıkıyor. Diğer adayların muhalefet cephesinde yüz bulmadığı da zaten görülüyor.

Türkiye, son iki yüz yıldır iç siyasette benzer bir kısır döngüyü yaşıyor. Küresel sisteme hâkim olan güçler, içerideki siyasi uzantılarıyla Türkiye'ye istikamet veriyor. 200 yıl sonra Türkiye içeride güçlenerek elini ayağını bağlayan zincirlerden kurtulma imkânı kazanmıştır. 2023'te yaşanacak olan işte bu tarihi kapışmadır. Bu tarihi gerçeği görmeden 2023 seçimleriyle ilgili sarf edilecek her söz eksiktir, boştur!

<p>Olay Antalya- Serik karayolunda yaşandı. Edinilen bilgiye göre plakası ve sürücüsü öğrenilemeyen

Seyir halindeki kamyonetin kasası alevlere teslim oldu

Kaçıran pişman oluyor: 60.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

AK Parti'de komisyon kuruldu: Yerel seçimin analizi yapılacak

ŞOK 17 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu