• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
5 Kasım 2021 Cuma

Tezkereye “hayır” ile “Kürdistan” sessizliği 2023'ü şimdiden kaybettirdi

PKK'ya operasyona "hayır" kararı verdikten sonra Kemal Bey için bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İstediği kadar Kandil hamaseti yapsın. Dağları taşları yerinden oynatsın; bir kere kendisini deşifre etti. Maskesini kendi eliyle düşürdü. Kılıçdaroğlu artık ağzıyla kuş tutsa kendisini Türk milletine anlatamaz. 40 yıldır bu ülkede terör estiren bir örgütün bitirilmesine Kılıçdaroğlu, partisini de ikna ederek karşı çıktı. Millet, bunu bir kere gördükten sonra Kılıçdaroğlu'na devleti teslim etmesi sittin sene mümkün değil. Kemal Kılıçdaroğlu, tezkereye "hayır" diyerek şimdiden 2023'ü kaybetti.

Türkiye'de her siyasi parti koşullara göre millettin teveccühüne az çok mazhar olur. Millet çok fazla ayrım da yapmaz. Bazen iktidarı cezalandırma adına muhalefeti ödüllendirir. Belediyeleri kazandırır, oy vererek iktidarın ders çıkarmasını ister.

Fakat Kemal Kılıçdaroğlu bu kez o kadar ileri gitti ki, tezkereye "hayır" diyerek vatandaşın 2023 kararını netleştirmesini sağladı. Dediğim gibi Türkiye'de seçmen öyle şu kusura, bu kabahate fazla takılmadan siyasi tercihini yapar. Fakat, terör örgütü PKK'ya operasyona "hayır" oyu veren CHP'yi asla ve kata anlamaz, anlamaya da yanaşmaz. Çünkü CHP'nin tezkere 'hayır' kararı devletin toptan elden gitmesi, bu topraklarda barış ve güvenliliğin ortadan kalkması riskini gündeme getirir ki, millet bu kadar da saf değil. Ne kadar kızgın olursa olsun iktidara, bu noktada değil CHP'yi, hiçbir partiyi hoş görmez. Seçmen, iktidara ders vereyim derken işin ucunun nerelere kaçacağını Kılıçdaroğlu'nun bu son "hayır" kararıyla iyice gördü, anladı.

Bu skandal kararı anlamış olacaklar ki, CHP'li yöneticiler Güneydoğu'da Mehmetçiği ziyaret için tur düzenlemeye başladı; Kemal Bey de Kandil'i "yerle yeksan etmek"ten dem vuran demeçleri artırdı.

Ancak nafile. Bir kere Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerçek yüzü perdeye yansıdı. Başkanlık ettiği partisini nerelere sürüklediği millet nezdinde görüldü.

Aynı hafta içinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de Kılıçdaroğlu gibi benzer bir skandala imza atması, onun da siyasi kariyerini bitirmeye yetecek özellikler taşıyor. Akşener'in, Siirt'te yüzüne karşı terbiyesiz bir şekilde, hakaret ederek "Şu an sizin bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır ama Meclis'te bu 'Kürdistan' inkar ediliyor" sözlerine yanıt verememesi, HDP'den korkarak sessiz kalması onun, millet nezdinde kumaşının açığa çıkmasını sağlamıştır. Bundan sonra istediği kadar "HDP'yi PKK'nın yanında konumlandırıyoruz" desin. Tavırsızlığıyla, sessizliğiyle milletin kendisi hakkındaki 2023 kararını netleştirmiştir.

Bazen onlarca olay, yüzlerce demeç seçmen davranışını etkilemeye yetmez. Bazen de tek bir olay seçmenin kararını şekillendirmeye yeter de artar bile. Kılıçdaroğlu'nun, partisine PKK'ya operasyona "hayır" kararı aldırtmasıyla, Akşener'in "Kürdistan" sessizliği bu olaylardan biridir kanımca. Bu gerçeği Kılıçdaroğlu da Akşener de fark etmiş durumda. FETÖ bile bu gerçeği fark ettiği içindir ki, telaş halinde absürt iddialarla gündemi değiştirme gayretine girdi. Sansasyonel yalanlarla kamuoyunun dikkatini başka yönlere çekmeye çabalıyor. Ancak millet göreceğini gördü, anlayacağını anladı. Bu çabalar boş!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor