• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
28 Şubat 2022 Pazartesi

TB2'ler, Türkiye'nin ‘tarafı'nı yeterince göstermiyor mu?

Rusya'nın Donbass bölgesiyle

sınırlı kalmayarak Kiev'e yürümesi bir strateji hatası olarak değerlendiriliyor.

Ukrayna'dan gelen haberler Rusya'nın gittikçe daha zora düştüğüne işaret ediyor. Rus ordusunun hedefindeki Kiev'in direnmesi, Ukrayna ordusunun ve sivillerin kenti savunması, uluslararası kamuoyunda Zelenski'nin prestijini artırırken, Putin'in karizmasının da çizilmesine yol açıyor.

Rus ordusunun öngörülen başarıyı gösterememesi ve savaş cephesinden gelen kayıp görüntüleri, Putin'in aşırı özgüvenli halini de şimdiden sorgulatıyor. Masayı daha çok arzulayan tarafın Putin olduğu izlenimi var. Geçen süre Zelenski'ye daha çok itibar kazandırıyor.

Rus ordusunun başarısızlık haberleri, Batı'nın Ukrayna'ya desteğinin hızlandırmışa benziyor. SWIFT'e direnen bazı Batılı ülkeler Ukrayna direnince karar değiştirdi; silah yardımından geri duran Almanya gibi ülkeler de Ukrayna'ya askeri yardıma başladı.

ABD ve İngiltere'ye yönelik ilk günkü tepkiler de dinmişe benziyor. ABD ve İngiltere NATO adına sürecin öncülüğünü yapıyor. Rusya aleyhinde başlattıkları kampanya da giderek büyüyor. ABD Başkanı Biden'ın ilk günkü moralsizliği de yerini daha özgüvenli bir hale bırakıyor.

Türkiye ilk günden bu yana Rusya ile karşı karşıya gelmekten kaçındı, Ukrayna'ya yakın durmaya özen gösterdi. Bayraktar TB2'lerin Rus ordusuna yaptıklarına bakarak zaten Türkiye'nin nerede durduğunu görürüz. Bu aşamadan sonra Türkiye'nin önünde Boğazların geçişe sınırlanması konusu da var. Rusya ile Ukrayna arasında bir ateşkes sağlanmazsa Boğazlar gündeme gelebilir. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü mesajlarına bakarsak Boğazlar'da geçiş sınırlaması ihtimal dahilinde. Boğazlar konusu Türkiye'yi şimdiden dünyanın gündemine getirdi. Batı, Türkiye'yi yeniden keşfetmeye başladı. Türkiye'nin Batı ve NATO için önemi bu krizde de kendini bir kez daha gösterdi. Umarım Batı bu gerçeği çabuk bu kez iyi değerlendirir.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…