• $28,8965
  • €31,7024
  • 1899.24
  • 8021.72
26 Temmuz 2023 Çarşamba

Sözde Lozancı, özde Sevrci…

Lozan'ın 100. yılında CHP'nin önde gelen isimleri yine sırayı kimseye bırakmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir BB Başkanı Tunç Soyer Lozan kahramanları edasıyla gün boyu mesajlar verip açıklama üstüne açıklamalar yaptılar. "Lozan, Türkiye Cumhuriyeti'nin şöyle tapu senedidir, böyle kurucu belgesidir", "Atatürk ile İnönü şöyle büyük kahramanlardır, böyle kardeştirler" vs. diye.

Evet, öyledir de size ne oluyor? Kemal Kılıçdaroğlu, Tunç Soyer, Ekrem İmamoğlu ya da mevcut CHP yönetimi; Lozan'ın yıl dönümünde karalar bağlayan, anlaşmaya taraf olan Batılı ülkeleri imzalarını geri çekmeye çağıran ve Sevr'i geri getirmek için çabalayan terör örgütü PKK ve HDP'yle ittifak halinde değil mi?

CHP'de kan gövdeyi götürmesine rağmen ne Kılıçdaroğlu tarafı ne İmamoğlu yanlıları HDP'ye ilişkileri eleştirebiliyor. HDP'ye toz kondurmuyorlar ama Lozan'ı da elden bırakmıyorlar. Türk devletinin kurucu belgesi Lozan anlaşmasını dillerinden düşürmüyorlar fakat siyasi programında "özerk, federatif, birleşik Kürt devleti" hedefi yer alan PKK/HDP'yle can ciğer kuzu sarması gibiler. Bu tutarsızlığı nasıl izah edecekler?

Evet, CHP'de gerçek Lozan'cılar şüphesiz vardı. Ama bugün o CHP'nin yerinde yeller esiyor. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin kurucu ayarlarını baştan sona değiştirerek partisine damgasını vurdu. Kılıçdaroğlu'nun bir Amerikan operasyonu olduğu, CHP'nin büyük dönüşümü için kullanıldığı artık sır değil. Pek çok uluslararası belgede de bu bilgiler yer alıyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun, etrafındaki yönetici isimlerin ve büyük şehirlere atanan belediye başkanlarının Lozan'la, Atatürk'le yakından uzaktan bir bağları yok. Bugünkü CHP, Lozan'da çöpe atılan Sevr'in yeniden, güncel versiyonuyla gündeme gelebilmesi için yol açıcı bir işlev görüyor.

Toplumsal muhalefetin seçeneksiz bırakılarak CHP'ye mahkûm edilmesini Türk siyasetindeki tabii süreçlerin bir sonucu olarak görmek yanlış olur. Türk siyasi alanına giriş yapan muhalif partiler Amerikan vizesiyle varlık bularak siyasi güç haline geliyor. Siyasi sahnedeki muhalif partilerin çoğu farklı yüzler taşımalarına ve farklı dünya görüşlerini temsil ediyor görünmelerine rağmen pasaportları Amerikan damgalıdır. Yanılmayalım; bu güruh sözde Lozancı, özde Sevr'cidir.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı