• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
23 Ekim 2023 Pazartesi

Soykırım zafer getirmez, İsrail'in sonunu hazırlar

Netanyahu'ya bir zafer lazım. Gazze'den azı da onu kurtarmaz. Siyasi hayatı zaten ipin ucundaydı. Şimdi ABD'yi de arkasına alıp Gazze'yi yakıp yok ederek, insansızlaştırarak yutmak istiyor. Bunun için bölgesel çatışma ve savaşı da göze almış durumda.

Netanyahu'ya yazılacak bir zafer Gazze'yi tümüyle Filistinlilerden arındırmasına bağlı. Bu ise Netanyahu için imkansız bir hayal. Fakat gözü gerçekleri görmüyor. Güç sarhoşu haliyle büyük bir katliamı göze alabiliyor.

Netanyahu'nunki İsrail'in sonunu getirebilecek imkansız bir hayal, imkansız bir savaş.

Biden'ı vitrine çıkaran, kukla gibi yöneten küresel güç, savaşın gidişatına bakarak kararını verecektir. Filistin halkının iradesinin topyekun kırılıp kırılmayacağına bakacak. Abbas yönetiminin, Mısır ve işbirlikçi Arap devletlerinin soykırıma ne kadar yol aralayacaklarını görüp değerlendirecek.

En önemlisi de Türkiye'nin tavrına bakacaklar.

ABD, İsrail'e destek savaş gemileri gönderirken Türkiye'yi boşuna tehdit etmedi. Zira karşısına dikilebilecek en ciddi güç Erdoğan'dan başkası değil. Bunu bildikleri için Türkiye'yi de tehdit ediyorlar.

İran, Rusya ve Çin'i idare etmeleri çok zor değil; ABD ve İsrail için tek engel Türkiye'dir, bu gerçeği akıldan çıkarmamak gerekiyor.

ABD ve İsrail'in Filistin'de soykırımı tamamlamaları demek bölge devletleri için büyük güvenlik açığı anlamına gelir. İsrail Gazze'yi yutarsa domino taşı gibi gerisi gelir. Buna hiçbir bölge devleti izin veremez. Dolayısıyla Ortadoğu'nun güvenliği İsrail'in durdurulmasıyla yakından bağlantılı. Türkiye'nin bu tarihi ve karmaşık meselede çözüm aktörü olarak devreye girmesi kaçınılmazdır. Tarih, bu sorumluluğu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın omuzlarına yüklemiştir.

<p>İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde bir haftadır devam eden 'insani aranın' bittiğini ve saldırılarına

Ateşkesin ardından işgalci İsrail'in saldırıları sürüyor

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı