• $28,9654
  • €31,2452
  • 1889.39
  • 7978.82
14 Ağustos 2023 Pazartesi

Sosyal medya ve ‘örgücü kadınlar'

Sosyal medyanın öğretici, faydacı bir hali kalmadı ama çoğu kimse için hâlâ 'eğlenceli' bir yanı var.

Başlarda iletişim dünyasında bir çığır açmıştı, şimdi ise -özellikle twitter- sadece büyük izleyici kitlelerinin linç arzusunu yerine getirme ihtiyacını karşılamaya yarıyor.

Sosyal medyanın "eğlenceli" dediğim kısmı bu. "Bugün kimi linçliyorlar, doğruyorlar" merakıyla dolaşıp duruyor insanlar sosyal medyada.

Bu şiddet halini daha fazla kaldıramayanlar yavaş yavaş bu alanı terk ediyor; kalanların çoğu ise linç arzuları bir türlü tatmin olmayanlar.

Bir kısım insan da umudunu yitirmeden bekliyor. Belki değişir, düzelir diye umuyor.

Linç arzusunu anlamak için tarihe bir göz atmak yeterli. Arenalarda aslanlara parçalatılan esirleri izlemek için tribünleri tıka basa dolduruyordu insanlar.

Fransız devriminin "örgücü kadınları" giyotinin aldığı kafaları izlemek için sabah erkenden meydandaki yerlerini alırlardı.

Devir değişince arenalardaki aslanların, giyotinin yerini kamu önünde, sosyal medyadaki haysiyet cellatları almaya başladı. Vahşilikte şüphesiz bir değişim, incelme var. Bu çağda arenaları dolduran izleyiciler, kişilikleri parçalanan, onurları kırılan, aile ve kamu hayatları mahvedilen insanları zevkle, biraz da merakla izlemekle yetiniyor.

Siyasal kutuplaşmanın derinden etkilediği ülkemizde sosyal medya her sabah ayrı bir lince uyanıyor. Avatar orduları geceden devriye atıyor, linçleyecek birini avlamak için. Bir gün o taraf, bir gün bu taraf birini katlediyor. Büyük bir izleyici kitlesi ise ruhlarını bu görüntülerle doyuruyor.

Bu vahşilik de şüphesiz son bulacak. Yerini daha 'ince' zevklere bırakacak. Fakat o zamana kadar daha çok can alacağı kesin!

<p>Depremzedeler için Azerbaycan'dan gönderilen 175 klima, 1500 ısıtıcı ve 1000 set üstü elektrikli

Kardeş ülkeden depremzedelere yardım eli

Havada taklalar atarak yere düştü! Yaya geçidinde kan donduran kaza

Uludağ'ın “Uyuyamayan” ayı ailesi! Yemek yerken görüntülendiler

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…