• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
10 Temmuz 2023 Pazartesi

Solculuk edebiyatıyla gizledikleri ayıp

Sağcı solcu ayrımı Fransız devriminden beri süregeliyor. Siyasetin içinde olanların kaçamayacağı kimlik, aidiyet ya da ideolojileri anlatır.

Dünya tecrübeleri bu akımlardan birinin tümden hâkim olduğu toplumların çok acı çektiğini ve ülkelerin felakete sürüklendiğini gösterir.

Örnek: Komünizm ve faşizm tecrübeleri...

Solcu olmak Türkiye'de de bir dönem modaydı. Fakat ne siyasette ne toplumda bekledikleri karşılığı buldular.

Aşırı uçlardaki siyasi ideolojiler hep sınırlı destekle yetinmek zorunda kaldı.

Tabii başımızı aldık yazıyoruz ama "bu tartışma da nereden çıktı" diye merak eden okurlarımız vardır şimdi.

Bu tartışma Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş'ın şu sözleri üzerine çıktı: "Türkiye'de sağcılar sağcıyım diyemez. Çünkü sağcı olmak ayıptır. Ama solcular sayılarının azlığına bakmadan çıkarlar 'ben solcuyum kardeşim' derler."

Erkan Baş, kısaca "Türkiye'de sağcı olmak ayıp, solcu olmak gurur duyulacak bir kimlik" diyor.

Aslında tam bir "yavuz hırsız" misali.

Bu ayrıntıya geleceğim ama sırayı bozmayalım.

Türkiye'de sağcılar genelde rahattır, solcular kasıntı.

Sağcılar, solcular gibi kendilerini Ortodoks kimliklerin içine hapsetmiyorlar. Toplumun pasif yansıması gibi olmak yetiyor onlara.

Sağcıların kimliklerinden utandığı dönemler olabilir. Bu kişiye, gruba göre de değişir. Ama genel durumu ifade etmek açısından söylenecek olursa Türkiye'de sağcılık hiç ayıp olmadı ve değil de zaten. Bu kadar çok sağcı dernek, grup ve partinin varlığına bakılırsa bilakis ahlaki temelleri bakımından zengin bir meşruiyet zemine sahip görünüyorlar.

Türkiye'de solculuğa ve solculara karşı da toplumsal-siyasal bir alerjinin varlığı inkâr edilemez. Bunun etkileri hâlâ sürüyor da denilebilir. Bu yüzden aşılması zor önyargılarla baş etmek, haksız ithamlara karşı kendilerini savunmak zorunda kaldılar.

Buraya kadar her şey olağan akışında aslında. Doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi bilmeliyiz.

Fakat bu kimliklerden biriyle diğerini dövmeye kalktığınızda iş değişir. Konu taraftarlığa, holiganlığa döner ki, o zaman da tartışmanın bir anlamı kalmaz.

İşte burada Erkan Baş'ın "yavuz hırsız ev sahibini bastırır" misali sözlerine geliyoruz. "Sağcılık ayıp da solculuk delikanlılık" ne demek? Soyut felsefi ve siyasi akımları suçlama üzerinden bir yere varılamaz.

Daha somut söylemek gerekirse; soldan ve solculuktan bağımsız olarak Erkan Baş'ın temsil ettiği ve ahlaki olarak tahkim etmeye çalıştığı bu 'solculuk'; ABD'nin, Türk siyasi alanında PKK'ya payanda olması için destek verdiği, önünü açıp güçlendirdiği tutarsız, demagojik, ortaya karışık bir propaganda bütünüdür.

Solculuk edebiyatıyla, yalandan böbürlenmelerle de bu gerçeği gizlemeye çalışmanın bir anlamı yok. Gören görüyor; ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın bunun adı Amerikan solculuğu. Ve unutmadan: Sola ve solculara karşı da bundan daha büyük ayıp edilemez!

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!