• $9,3132
  • €10,8585
  • 529.126
  • 1429.85
9 Ekim 2020 Cuma

Siyaset kuklaları ve gerçek liderler

Kimse tarihi çarpıtmasın; Doğu Akdeniz’de, Suriye’de, Irak’ta, Libya’da ve hatta Afrika’da Batı sisteminin diz çöktüremediği, teslim alamadığı ve aksine boyun eğmek zorunda kaldığı tek ülke Türkiye’dir, lider de Erdoğan.

Batı sistemine rağmen bu coğrafyada ayakta kalmak, ülke yönetmek sanıldığı kadar kolay değil. Başına türlü türlü belalar salınır ki, nerden geldiğini bile anlayamadan tepe takla olursunuz.

Türkiye’de de siyaset aşağı yukarı bu büyük resmin içinde cereyan ediyordu. Batı’yla çelişen hükümetler devrilir, milli iradeye darbe yapılır, liderler ise çeşitli yöntemlerle devre dışı bırakılırdı.

Bu bazen medya operasyonuyla, bazen polis-yargı marifetiyle, bazen proje terör örgütleriyle, bazen de doğrudan askeri darbelerle gerçekleşiyordu.

Bu yöntemlerin hiçbiri Erdoğan’a işlemedi. Ne Gezi, ne 17-Aralık, ne çukur terörü, ne 15 Temmuz hain darbe girişimleri Erdoğan’ı yerinden edebildi. ABD ve Avrupa’nın estirdiği sert rüzgarlara karşı hiçbir lider ayakta duramazdı ama bu kampanyalar Erdoğan’ı yıkmak bir yana daha güçlendirdi.

Türkiye, AK Parti hükümetleri döneminde kukla bir devlet olmaktan çıktı. Erdoğan döneminde ancak Türkiye’nin gücü ağırlığı ortaya çıkabildi. Dışarıda ve içeride artık güçlü bir devlet var. Elbette bu başarı “milli irade”nin temsilini bulduğu Erdoğan’ın liderliği sayesinde mümkün oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan Katar’a boyun eğiyor” sözleri de içi gerçekten boş, safsatadan ibaret bir suçlama ve iftiradır. Suud’lar Katar’da darbe yapmaya kalkıştığında Türk askerinin varlığı mevcut yönetime destek oldu. Bütün Körfez birleşip Katar’ı teslim alamadı, arkasında Türkiye olduğu için. İşte bu Erdoğan’ın liderliği ve “güçlü Türkiye” sayesinde oldu.

Pensilvanya’nın parmağını oynatmasıyla tarihe karışacak olan siyaset kuklalarının cesaretten, onurlu duruştan bahsetmesi fazla komik kaçıyor. Kaldı ki, 15 Temmuz’da tankların önünden kaçan birinin bu korkaklıkla milletin karşısına çıkacak yüzü bulamaması gerekiyordu.

Neyse ki millet kimin cesur kimin korkak, kimin kime boyun eğdiğinin son derece farkında. 

<p>Sosyal medyada toplumsal algıyı manipüle etmek için birçok yalan servis ediliyor. Bazı yayın orga

Hepsi teker teker deşifre edildi... İşte haftanın yalanları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu