• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
3 Mart 2021 Çarşamba

Sincar'a operasyon beklentisi

Terör örgütü PKK'nın işgali altındaki Sincar'a yönelik operasyon söylentileri uzun süredir gündemde. Ancak operasyonun zamanlaması ve ne biçimde olacağı netleşmiş değil.

Masada birkaç farklı senaryo var; bunlardan biri Irak merkezi hükümetine bağlı ordunun başladığı işi bitirmesi. Sincar'a konumlandırılan Irak güvenlik güçlerinin, terör örgütlerinin buradan uzaklaştırılmasını sağlaması.

İkinci senaryo Irak ordusu ile Peşmerge'nin ortak operasyon yapması. Üçüncü seçenek ise Türkiye'nin Bağdat ve Erbil'in onayını alarak tek başına bu işi bitirmesi.

Yeni Irak Başbakan Mustafa Kazımi'nin, Sincar konusunda Ankara'ya sıcak mesajlar vermesine rağmen Irak ordusunun böyle bir operasyonu tek başına yapması mümkün görünmüyor. Kazımi'nin buna gücü yok, İran'ın ağır baskısı altında.

Barzani'nin de tek başına Sincar'ı temizleyecek gücü yok. Sincar'ın hukuki statüsü yüzünden tek başına hareket etmeleri zor. Ayrıca Bağdat'ın da böyle ortak bir operasyona yanaşmayacağını düşünüyorlar.

Diğer seçenek ise Türkiye'nin tek başına gerçekleştireceği bir operasyon. Bunun için de Ankara başta Tahran olmak üzere Bağdat ve Erbil ile arka kapı diplomasisi yürütüyor.

Son dönemde Tahran'dan Türkiye'yi hedef alan bir dizi provokatif açıklama, Sincar'a yönelik olası bir işbirliğini sabote etme amaçlı olabilir.

Erdoğan ve Ruhani arasındaki başlayan telefon trafiği de Sincar'la ilgili. Ankara, Tahran engelini aşmaya çalışıyor. İran engeli aşılırsa Bağdat ve Erbil de operasyona onay verir. Katkı sunmalarına gerek yok. Türkiye tek başına Sincar'da PKK'ya yönelik operasyonu gerçekleştirir.

Bölgeden gelen haberlere göre terör örgütü PKK ile Irak'taki Şii milisler, Türkiye'nin olası operasyonuna karşı hazırlıklara başlamış durumda. Yığınaklar yapılıyor, toplantılar gerçekleştiriliyor. Anlaşılan, terör örgütünü korku sarmış.

Bölgesel Kürt hükümeti yetkilileri, her fırsatta Sincar Anlaşması'nın hayata geçirilemediğinin altını çiziyor. Sahadan gelen sinyaller Türkiye'nin çok geçmeden Sincar'a yönelik operasyon için düğmeye basabileceğini gösteriyor. Bakalım, hep birlikte göreceğiz.

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı