• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
6 Nisan 2022 Çarşamba

Seçimleri liderler kazanır, masalar değil

ABD ve Avrupa'nın Macar seçimlerinde desteklediği 6'lı ittifak kaybetti. 12 yıldır Başbakan olan Victor Orban, Batı'nın desteklediği muhalefet koalisyonuna karşı sandıkta büyük bir zafer kazandı.

Macar seçimlerinin en büyük yansıması nedense Türkiye'de oldu. Bizdeki 6'lı ittifak da benzer bir akıbeti yaşayabileceğini iliklerine kadar hissetti herhalde. Muhalefetin akıl hocalığını yapan kalemler de Macaristan'daki seçim sonuçlarından sonra ciddi bir sarsıntı geçirdi.

Kafalarına biraz dank etti de denebilir. Kendilerini fazlasıyla kaptırıp gitmişlerdi. Sanki 2023'ü almış gibi hayale kapılmışlardı.

Ne olduysa Rusya-Ukrayna savaşından sonra oldu aslında. Hava muhalefet için tersine döndü. Dış konjonktürde yaşanan değişim içeride muhalefetin hesaplarını bozdu. İktidarı devralmayı beklerken tarihten silinmek tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar.

İşi o kadar abartmışlardı ki, Kılıçdaroğlu her gün devletin ayrı bir kademesini tehdit ediyordu. "Yarın geldiğimizde..." diye başladığı cümleleri "şöyle yok ederiz, bitiririz, içeri atarız, el koyarız"la bitiriyordu. Peki bu sıralar Kılıçdaroğlu'nu gören, sesini duyan var mı?

Dünya gerçekçi bir yerdir. Yalanlarla bir yere kadar idare edersiniz. Savaş patladığında rüyadan uyanır, ayağınız yere basmaya başlar. Bir bakmışsınız ki, ümit bağladığınız güçler oyun planını çoktan değiştirmiş durumda.

Muhalefet partileri dış destekle seçim kazanmayı umarken, Rusya-Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı yeni şartlarda bunun o kadar da kolay olmadığını görmüş olmalı. ABD ve AB'nin desteği tek başına yetmez. Macar seçimleri bunu kendilerine bir kere daha öğretti. İster 6'lı masa kursunlar ister 16'lı, seçimleri liderler kazanır, masalar değil. Biden desteğiyle, Soros rüzgarıyla seçim kazanma dönemi bitti. Macaristan gibi Avrupa'nın bitişiğinde bunu başaramadılarsa Türkiye'de hiç başaramazlar, nokta!

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi