• $9,5736
  • €11,1438
  • 556.151
  • 1492.93
23 Haziran 2021 Çarşamba

SBK, Özdil ve Pandora'nın kutusu

Türkiye'de medya düzeninin gerçekte ne olduğuna ve nasıl işlediğine dair bilgiler sır değil.

Cumhuriyet'in, Sözcü'nün patronaj ve finansmanının geçmişte hangi karanlık odaklara uzandığı gündeme gelmiş ve uzun uzun tartışılmıştı.

T24, medyaskope, gazeteduvar ve bianet gibi onlarca internet sitesinin de yurtdışından fonlandığı daha dün gibi yakın bir zamanda kayıtlara geçmişti.

Şimdi gündemde olan ise Gezi olayları ve 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra birdenbire pıtrak gibi çoğalan televizyon kanallarının sırrı.

Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar arasında patlak veren kavganın başlıca nedeni de Artı 1 Tv'nin finansmanının karanlık bir işadamına uzanması. Yılmaz Özdil, Uğur Dündar'ın yer aldığı bu projenin arkasında Sezgin Baran Korkmaz'ın olduğunu ima etmesi ve bunun ABD'de SBK hakkında hazırlanan iddianamede de yer aldığını belirtmesi Pandora'nın kutusunun açılması için yetti. Uğur Dündar'ın gösterdiği tepkinin şiddetine bakılırsa Yılmaz Özdil, çok önemli bir noktaya parmak basmış olmalı. Anlaşılıyor ki, SBK eksenli kirli ilişkiler ağına bazı televizyon kanalları ve "duayen" gazeteciler de düşmüş.

SBK skandalı ilk olarak Sedat Peker'in videoları ve Haber Türk bağlantılı isimlerle kamuoyunun önüne gelmişti. Şimdi de Can Dündar'dan tutalım Uğur Dündar'a uzanan -adları bilinen bilinmeyen- bazı "araştırmacı-gazeteci" isimleri de içine alarak büyüyor.

Gezi sonrası süreci yakından takip edenlerin, bu tarihten itibaren Türkiye'deki medya düzeninde yaşanan ani değişiklikleri, gariplikleri fark etmemesi mümkün değil. Basit bir inceleme bile Gezi kalkışması sonrası ortaya çıkan bazı gazete, internet sitesi ve televizyon kanallarının finansmanının SBK gibi karanlık ellere, FETÖ bağlantılı işadamlarına ve yabancı istihbarat kuruluşlarına uzandığını gösterecektir.

Türkiye'de son yıllarda medyada yaşanan kirliliğin, dezenformasyonun kaynağı bu finansmanı karanlık ellerdir. Burada en önemli soru, bu kirli medya düzeninin kime karşı oluşturulduğudur?

Türkiye'deki muhalif medya düzeni Gezi ve 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşıtlık oluşturacak temelde yeniden düzenlendi. Finansmanı şüpheli ya da açık, bağlantısı yurtdışına uzanan biri sürü internet sitesi, gazete ve televizyon kanalının arkasında yabancı fonlar, FETÖ'cü işadamları ya da küresel güç odakları bulunuyor. Bu gerçeği işaret etmeyen değerlendirmeler kayıkçı kavgasından öteye geçmez.

Netice itibarıyla, Yılmaz Özdil'in niyetini bilmiyoruz ama devreye girmesi, SBK'nın medyadaki bağlantılarını işaret etmesi bir yüzleşme ve hesaplaşma fırsatını doğurmuştur. Bu fırsatı iyi değerlendirmek dileğiyle...

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı