• $16,983
  • €17,499
  • 984.412
  • 2405.23
26 Şubat 2018 Pazartesi

Salih Müslim’in iadesi Apo etkisi yaratır

Eskisi, yenisi yok; Salih Müslim, Suriye PKK’sının liderlerinden biri. Bir Apo etmediğini düşünenler olsa bile Müslim, küçümsenecek bir isim değil. Dünyada hâlâ terör örgütü PYD’nin lideri olarak biliniyor, tanınıyor.

Salih Müslim’in, Türkiye’nin girişimi üzerine Çekya’nın başkenti Prag’da tutuklanması son derece önemli bir gelişme. Bu durum, Müslim’in iadesi ihtimalini daha da artırıyor. Müslim’in, Türkiye’ye iadesi için hukuki alt yapı uygun. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çekya’nın da taraf olduğu “Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi” hükümleri uyarınca Müslim’in iadesi için talepname hazırlandığı belirtildi.

Bugün yarın işin rengi netleşir. Çekya yönetimi, Müslim’i Türkiye’ye iade etme yönünde bir karar verirse, bu gelişme, Türkiye’nin terör örgütü PKK/PYD’ye karşı yürüttüğü mücadeleyi çok olumlu etkiler. Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’dan sonra Suriye PKK’sının lideri de ele geçirilir ve hapse atılırsa, bu PKK’ya vurulan ikinci en büyük darbe olur.

Bu arada Çekya enteresan bir yer olmalı, nitekim Apo’nun da yolu Çekya’dan geçmişti. Abdullah Öcalan, 1987’de Sofya’ya, oradan da Çekoslovakya’ya gitmiş, burada bir süre kaldıktan sonra Berlin üzerinden uçarak Suriye’ye geri dönmüştü. Bu ziyaretin etkisiyle olsa gerek Çekoslovaklar PKK’ya çok büyük partiler halinde silah, mühimmat vermişti. Bu açıdan Salih Müslim’in Prag’da ne aradığı, ne dolaplar çevirdiği merak edilmesi gereken bir nokta.

Doğrusunu isterseniz bu konjonktürde kimse Salih Müslim’in tutuklanmasını beklemiyordu. Ve Müslim’in Türkiye’ye iadesine ihtimal verenlerin sayısı hâlâ çok fazla değil. Bunun nedeni, Avrupa’nın terör örgütü PKK’ya kucak açmış olması. Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa… Bugün neredeyse bütün Avrupa’da PKK faaliyetlerine göz yumuluyor.

Hal böyleyken Müslim’in tutuklanması tabii akla başka bazı ihtimalleri getiriyor. Gün boyu sosyal medyada öne çıkan komplo teorilerinden biri Müslim’in, Alman “gazeteci” Deniz Yücel’in serbest bırakılması karşılığında tutuklandığı biçimindeydi. Buna şahsen pek ihtimal vermiyorum ama Avrupa’nın karşılıksız ve çıkarsız hiçbir adım atmayacağı da açık.

Acele etmeden, gelişmeleri takip etmek ve Çekya yönetiminin Salih Müslim’i Türkiye’ye iade edip etmeyeceğine bakmak gerekiyor. Fakat Salih Müslim’in iadesinin her durumda Apo’nun iadesi gibi bir etki yaratacağını ve Türkiye’nin terörle mücadelesini çok olumlu etkileyeceğini unutmayalım.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı