• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
4 Nisan 2022 Pazartesi

Rusya-Ukrayna savaşının kaybedeni 6'lı masa oldu

Muhalefete yakın araştırma şirketlerinin kamuoyu yoklamaları bile Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı küresel krizi iyi yöneten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oylarını artırdığını gösteriyor.

Metropoll Araştırma, martta yaptığı yoklamalarda Erdoğan'ın oylarını üç puan artırdığını duyurarak muhalefet partilerine "geç olmadan bir şeyler yapmaları gerektiği" konusunda uyarılarda bulundu.

Muhalefetin resmi araştırma şirketi olarak kabul edilen Metropoll Araştırma'nın kurucusu Özer Sencar, Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinden sonra Putin ve Zelenski'nin Türkiye'ye getirilmesi halinde Erdoğan'ın rakiplerine çok büyük fark atacağını da ekledi.

Muhalefet partileri ve medyası da zaten bu gerçeği gördüğü için demoralize olmuş durumda.

Muhalefetin asıl moralini bozan husus dış dünyanın Erdoğan'a gösterdiği teveccühün fazlasıyla artmış olması. Türkiye'yi düne kadar dışlayan Batılı liderlerin bugün Erdoğan'ın elini sıkmak için sıraya girmesine bir türlü anlam veremiyorlar.

Muhalefet partileri, Batılı ortaklarının Türkiye'yi yeniden keşfetmesi karşısında ciddi bir hayal kırıklığı içindeler. Türkiye'nin NATO ve AB'den dışlanması için çaba sarf ederken, birdenbire Türkiye NATO'nun en itibarlı ülkesi haline gelmesinin şaşkınlığını yaşıyorlar.

Bu hayal kırıklığını eski CHP Milletvekili Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş, "Dünya Türkiye'yi konuşuyor" başlıklı bir haberi paylaşarak yansıttı. Yarkadaş "Muhalet partileri beceremedi" diyerek mevcut tablonun hükümet lehinde olduğunu kabul etti.

Dışarıdan baskı, içeriden "ekonomik kriz" vurgusuyla 2023'e doğru Erdoğan'ı devirme hayalleri kurarken, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası "adam yine kazandı" sendromuna kapıldılar. "Ekonomik kriz" diye sattıkları problemler dünyada Türkiye'den kat be kat daha fazla yaşanıyor. Petrol, doğalgaz, elektrik, tahıl-gıda krizinde Türkiye dünyanın yine iyileri arasında yer alıyor.

2023'te muhalefetin elindeki en güçlü koz "ekonomik kriz" söylemiydi. Herhangi bir proje sunmaya bile gerek duymadan "ekonomik kriz" tellallığıyla Türkiye'yi devralacaklarını sanıyorlardı. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası söz konusu krizin küresel planda olduğu gerçeği görüldü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde Türkiye'nin bu küresel krizi gayet iyi idare ettiği anlaşıldı.

Muhalefet şu an büyük bir karamsarlık içinde. 2023'e de çok az kaldı. Bu şartlarda korkudan 'erken seçime gidelim' de diyemiyorlar artık. Bir şey olmasını bekliyorlar, tabii her zamanki gibi 'dışarıdan' bir şey... Görünen o ki, daha çok bekleyecekler. Umut bağladıkları Biden da kendilerini kurtaramayacak. 6'lı değil 16'lı kursalar değişmeyecek; şaşkınlık ve hayal kırıklığıyla bu gerçeği şimdiden görebiliyorlar.

<p>Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbir

İmzalar atıldı! Somali'de anlaşma sonrası kutlama töreni

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu