• $32,2158
  • €35,0709
  • 2452.04
  • 10940.9
19 Ekim 2022 Çarşamba

Putin'in karşısına kimi oturtsalar, olmuyor!

Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin kurucu üyelerinden Etyen Mahçupyan, dün Karar TV'de, programı yapan arkadaşların kısa süreli bir paniğe kapılmasını sağlayan sözler etti.

Mapçupyan, muhalefetin en güçlü ortak adayı olarak işaret edilen Mansur Yavaş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kıyaslayarak "Cumhurbaşkanlığı yarışında karşı karşıya gelseler ben oyumu Tayyip Erdoğan'a verebilirim" dedi.

Bu görüşünü de şöyle gerekçelendirdi: "Putin ile teke tek oturduğunda Mansur Yavaş'a mı güvenirim Tayyip Erdoğan'a mı? Çok açıkça Tayyip Erdoğan'a güvenirim."

Muhalefetin olası diğer cumhurbaşkanı adayları için de aslında bu geçerli. İmamoğlu mu, yoksa Kılıçdaroğlu mu teke tek Putin'le oturduğunda güven verir?

Milletvekili seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimleri arasındaki belki de önemli tek fark burası; hangi liderin Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edeceği sorusu daha önemli? Seçmen o partiye veya bu partiye oyunu verebilir ama konu cumhurbaşkanı olunca orada kriterler farklılaşabilir.

Dünyayla ilişkileri yönetecek güçlü bir isim ihtiyacı doğar. Gözlerini adaylar üzerinde tek tek gezdirip ölçüp tartar. 3. Dünya Savaşı'nın çıkmasından bahsediliyor. Enerji, gıda krizi başladı bile. Türkiye'nin etrafı zaten yangın yeri! Fırtınalı sularda gemiyi kim karaya sağ salim yanaştırabilecek?

Davutoğlu'nun danışmanlığını yapan biri olarak da Etyen Mahçupyan, aslında muhalefetin hâlâ gemiyi karaya yanaştırabilecek çapta bir aday üretemediğini söylüyor.

Zihnimizde bir canlandıralım; Putin'in karşısına Mansur Yavaş'ı oturtalım. Oldu mu? Olmadı kaldır! Putin'in karşısına Kılıçdaroğlu'nu koyalım, peki bu oldu mu? Olmadı kaldır! Putin'in karşısına bu sefer İmamoğlu'nu oturtalım. Sizce hangisi oldu?

Tayyip Erdoğan'ın Putin'in karşısındaki tek tek hallerini her gün görüyorlar zaten. Bütün adaylarla kıyasladıklarında yine cumhurbaşkanlığı için en güçlü aday Tayyip Erdoğan!

6'lı masanın bir üyesi olarak Gelecek Parti tarafından Etyen Mahçupyan'ın sözleri, muhalefetin zihnindeki aday sorununun ne kadar büyük bir yer kapladığını gösteriyor. Bu sorunu çözemediler. Ve ne yazık ki ABD'de icazet peşinde koşarak da bir şey elde edemeyecekler. Muhalefette ismi aday olarak geçenlerin tümü de Amerika'dan icazet koparma peşindeler. Bu yüzden güvenilmezler. İcazetle Türkiye temsil edilmez. Bunu anladıklarında ancak Putin'in karşısına oturtacak birini bulurlar, daha önce değil.

<p>Edinilen bilgilere göre kaza öğle saatlerinde Gürün-Pınarbaşı karayolunda meydana geldi. E.K. ida

Arızalanan kamyonetle ilgilenirken canından oldu

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?