• $28,8918
  • €31,2504
  • 1876.9
  • 8057.42
30 Haziran 2023 Cuma

Putin halkın gücünü yeniden keşfediyor

Wagner isyanı sonrası Putin'in alışılmışın dışında görüntüler vermeye başladığı yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

Kastedilen Putin'in halkın içine inmesi, halkla birlikte samimi fotoğraflar vermesi.

Batılı analistler bunu Putin'in imajını kurtarmaya dönük bir hareket olarak değerlendiriyor.

Halkla sarmaş dolaş fotoğraflarına baktığımda benim gördüğüm ise Putin'in "halkın gücünün üstünde bir gücün olmadığı" gerçeğini yeniden keşfettiğidir.

Putin 1999'dan beri şüphesiz halka dayanarak iktidarını sürdürüyor.

Fakat devlet içi ve devlet dışı güç gruplarını birleştirme mahareti, zaman zaman liderlere bütün iktidarın kaynağı gibi görünebilir.

Ciddi bir ayaklanma, silahlı isyan veya darbe girişimi karşısında ise iktidarın asıl kaynağının "halk" olduğu gerçeği bütün açıklığıyla ortaya çıkar.

Halkın gücü böylece yeniden keşfedilir.

Türkiye, 15 Temmuz'da bu tecrübeyi yaşadı. İktidar milletin gücünü yeniden keşfetti. Millet olmasaydı hiçbir güç iktidarı ayakta tutamazdı. Sırtını biraz da olsa millete dayamış olması AK Parti iktidarını darbecilere karşı korudu.

Devlet içi ve devlet dışı güç gruplarının kritik anlarda iktidarı tehdit eden odaklara dönüşebildiğini 15 Temmuz'da gözlemledik.

Rusya'da da devlet içi güç gruplarının Wagner ayaklanmasını önceden bildiği ve buna yol verdiği yapılan tespitler arasında. Putin'in halkın arasına inmesi, çok samimi pozlar vermesi liderlik imajını kurtarmaktan çok gerçek iktidarın kaynağını yeniden keşfetmesi anlamına geliyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun iktidarların halka dayanma sorunu geçici değil, sürekliliği olan bir ihtiyaçtır. Seçim sandığından çıktıktan sonra halkı kulak arkası yapmanın sonuçları hep ağır olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda şu cümle son derece önemli: "Bundan sonra tüm enerjimizi ve vaktimizi Türkiye'yi büyütmeye, milletimizin taleplerini karşılamaya hasredeceğiz."

Türkiye'de iktidarın en temel görevi ülkeyi büyütüp güçlendirmek ve milletin talep ve sorunlarını çözmektir. Unutmayalım ki, bu alanda atılacak adımlar hem 2024'teki yerel seçimlerin kaderini hem de beş yıl sonraki Türkiye'nin akıbetini belirleyecek.

<p>Sağlık Bakanlığınca, acil vakaların en kısa sürede sağlık kuruluşlarına sevkinin sağlanması amacı

Ambulans helikopter 7 il arasında mekik dokuyor

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı