• $28,8804
  • €31,2384
  • 1876.79
  • 8057.42
25 Ağustos 2023 Cuma

Prigojin'in sosisçi olduğuna inandık, öldüğüne niye inanmayalım?

Gerçeğin, doğrunun çağı son buluyor. Yapay zekanın şekillendirdiği görüntü ve resimlerle insan zihninin kendini doğrulama zemini ortadan kalkıyor. İnsanın ayaklarının altındaki toprağın çekilmesine benziyor bu. Gerçekler, illüzyon karşısında giderek güç kaybediyor.

Wagner'in kurucusu Prigojin ve yardımcılarının bulunduğu özel jet dün düştü. TASS'ın, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'na (Rosaviatsiya) dayandırdığı haberde, Prigojin'in Tver'de düşen özel jette bulunduğu belirtiliyordu.

Gelen resmi bilgiler, bu bilgilere kanıt olarak servis edilen görüntüler tartışmaya yer bırakmayacak nitelikteydi! Üstelik Prigojin'in cesedine de ulaşılmıştı!

Peki gerçek bu mu? Prigojin gerçekten o uçakta mıydı? Uluslararası haber ajansları ve ulusal medya şüpheye yer bırakmayacak kesinlikte, sorgusuz sualsiz bu "ölüme" inandı.

Putin'in intikamcılığı, Rus devletinin "suikast" geleneği üzerinde tepinmek herkese daha cazip geldi. Sosyal medyaya da günü kurtaracak bir eğlence malzemesi çıktı.

Prigojin'in ölüm biçimi herkesin inanacağı bir kesinlikte gerçekleşti. Ve kuşkuya yer bırakmayacak biçimde bu dosya kapandı. Sorun galiba tam da burada. Bu kadar kusursuz, eksiksiz bir 'çözüm' hayatın akışına pek uymuyor. Hikâyenin yazarı sanki şöyle söylüyor: Prigojin'in sosisçi olduğuna inandılar, öldüğüne niye inanmasınlar?

İki taraf için de ideal bir anlaşma söz konusu olabilir; Putin karizmasını kurtarırken, Prigojin (ekibiyle birlikte) ise bir daha ortaya çıkmayacak şekilde, ölümü kabul ederek emekliliğini kurtarmıştır.

Hatta Prigojin şu an uzakta bir yerde votkasını yudumluyor da olabilir. Gördüklerimize, duyduklarımıza bu kadar çabuk inanmayalım, derim.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 60'ıncı günde devam ederken, Hamas'ın silahlı kanad

Kassam Tugayları işgalci İsrail askerlerinin içine sızdı

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı