• $7,4372
  • €9,0488
  • 422.598
  • 1488.21
01 Ocak 2020 Çarşamba

Plaza de Mayo annelerinin ruhu Diyarbakır'da

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz
YAZARIN SAYFASI

Arjantin’de darbe yönetiminin (1977-1983) kaçırdığı evlatlarını isteyen annelerin inatçı direnişi, onları dünyada “Plaza de Mayo” anneleri olarak ünlendirmişti. Dünyanın neresinde olursa olsun evlatlarının peşine düşen anneler hep “Plaza de Mayo” hareketiyle özdeşleştirildi. Türkiye’deki “Cumartesi anneleri” de ilhamını Arjantin’deki bu direnişten aldı.

Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan anaların terör örgütü PKK’ya karşı ortaya koyduğu direniş de “Plaza de Mayo” hareketine benziyor. Tabii bu kez muhatap olarak anaların karşısında devlet yerine silahlı bir terör örgütü var. PKK’nın dağa kaçırdığı çocukları bekleyen akıbet genellikle ölüm. Ya ölüm makinesine dönüştürülüyor bu çocuklar ya da ölüme yollanıyorlar.

Diyarbakır’da HDP teşkilatı binası önünde 120 günü bulan anaların direnişi her ne kadar muhalefet partileriyle yandaş medyası ve sivil toplum kuruluşlarının ilgisini çekmese de şimdiden önemli bir etki uyandırmış durumda. Arjantin’de annelerin başlattığı direniş hareketi, darbe yönetiminin kirli yüzünün deşifre edilmesi bakımından önemliydi. Plaza de Mayo anneleri, darbe yönetiminin sonunu getirmekte etkili oluşmuştu. Diyarbakır anneleri de PKK’nın sonunu getirecek fitili ateşledi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelip Diyarbakır’da toplanan, soğuklara rağmen aylardır inatçı biçimde terör örgütünden ve onun siyasi uzantısı HDP’den dağa kaçırılan evlatlarını isteyen annelerin çığlığı, şimdiden bütün dünyaya yayıldı.

Plaza de Mayo hareketini etkili kılan annelerin bu masum çığlıklarıydı. Dünya vicdanı bu çığlıklara kayıtsız kalamadı. Diyarbakır annelerinin yağmurda soğukta, karda çamurda, kendi canlarını hiçe sayarak, cesurca terör örgütünün yakasına yapışması bölgede her şeyi değiştirdi. PKK’nın oluşturduğu korku duvarları yıkıldı. Kumdan kaleler teker teker çöküyor şimdi. Terör örgütü açısından çöküş 2020’de daha da hızlanacak.

EMİNE ERDOĞAN ANALARI YALNIZ BIRAKMADI

Diyarbakır annelerinin kuşkusuz en büyük dayanağı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Analar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yürekten inandıkları için Diyarbakır’ın göbeğinde PKK ve HDP’ye meydan okuyorlar. Bu güven karşılıklı. Erdoğan sonuna kadar annelerin yardımcısı ve destekçisi. Emine Erdoğan Hanımefendi de ilk günden beri Diyarbakırlı anaların yanında. Dün de herkesin “yeni yıl telaşı” içinde olduğu bir sırada Emine Erdoğan Hanımefendi, Diyarbakırlı analara sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Kameralar, bu ziyaret sayesinde tekrar annelere döndü. Diyarbakırlı analar devletin, milletin yanlarında olduğunu bir kez daha gördü. Emine Erdoğan’ın şu sözleri Diyarbakırlı annelerin direnişini özetliyor: “Anne yüreğinin gücünün terörü de silahı da zulmü de yeneceğine tüm kalbimle inanıyorum.

Diyarbakır annelerinin yeni yılda evlatlarına kavuşmasını diliyorum. İyi yıllar.

<p>Süper Lig'in 27.haftasında Beşiktaş, düşme hattından kurtulmak isteyen Yukatel Denizlispor'u Voda

Beşiktaş-Denizlispor Maç Önü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti