• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
1 Ekim 2021 Cuma

“PKK/YPG'yi McGurk yönetiyor”

Rusya dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığımız röportajda Joe Biden'ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk'ün ismi dikkat çekici bir şekilde gündeme geldi. Erdoğan, eski DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ü sert bir şekilde eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın biraz da öfkeli bir şekilde dile getirdiği söz konusu eleştirileri öncelikle bir hatırlatalım: "Malum Amerikalı McGurk denilen bir adam var. Bu adam terör örgütlerinin adeta sevk ve idaresini yapıyor. McGurk teröre destek veren bir isimdir. Bu adam PKK/YPG/PYD'nin adeta yönetmeni durumundadır. Tabii benim bu ifadem birilerini ciddi manada rahatsız edecektir. Bunu da biliyoruz. Ama terör örgütleri ile el ele, kol kola oralarda dolaşan adamdır bu. Benim teröristlerle mücadele verdiğim bir bölgede bunun onlarla kol kola dolaşması beni ciddi manada rahatsız etmektedir. Şu anda da onun bu terör örgütleriyle iç içe olması, beraber olması, konumunu zaten ifade etmektedir."

Erdoğan'ın McGurk için "PKK/YPG/PYD'nin yönetmeni konumundadır" tespiti son derece önemli. Ancak akla takılan soru şu; ABD ile bir temas sırasında değil de neden Rusya ile görüşmelerden sonra McGurk ismi gündeme geldi? Bağlantı noktası neresi?

Bu sorunun yanıtı terör örgütü PKK/YPG'li temsilcilerin aynı günlerde hem Washington ve hem de Moskova'da ağırlanmasında yatıyor. İşte bu politikanın mimari Brett McGurk!

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütünün temel yaklaşımlarını bu isim belirliyor. Obama'nın 2015'te DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi olarak atadığı McGurk, PKK'nın Suriye kolu YPG'nin "SDG"ye dönüşmesini sağladı. Terör örgütünü dünyaya "DEAŞ'la mücadele" paketine sarıp pazarlayan isim kendisi. Suriye'nin bölünmesinin askeri, siyasi ve toplumsal mühendisliğini McGurk yürütüyor hâlâ.

Fakat Türkiye'nin bölgeye askeri müdahalesi terör örgütüne devlet kurulması yönündeki planları da alt üst etmiş durumda. Trump'ın Suriye'den çekilme kararıyla istifa eden McGurk, bu kez Biden ile tekrar bölgeye dönme şansı yakaladı. Ve şimdi Obama döneminde başladığı işi bitirmeye çalışıyor.

McGurk'ün izlediği ana stratejisi şu: Türkiye engelini aşmak için terör örgütü SDG'yi öncelikle ABD ve Rusya arasındaki bir dengede koruma altına almak ve ardından da adım adım Suriye'nin kuzeyinde otonom bir yönetim kurulmasını sağlamak.

YPG'nin şu anki varlığı tamamen ABD ve Rusya arasındaki bir dengeye bağlı. Bunu McGurk sağlamaya çalışıyor. Örgütün Beyaz Saray'da ağırlanması ve Moskova'da ofis açması bu stratejinin bir parçası. Barzani yanlısı Kürt örgütlerini SDG'nin öncülüğünü kabule zorlayan ve bunun için toplantılar düzenleyen de McGurk. Bu toplantılarla SDG'nin bütün Suriye'yi temsil ettiği havasını yaratmaya çalışıyor. Tabii sadece SDG/YPG'nin değil, PKK'nın Sincar'a yerleşmesinin önünü açarak Haşdi Şabi milisleriyle ittifakını yapan da o. McGurk Suriye'de SDG'yi, Irak'ta PKK'yı yönetiyor. Bölge devletlerinin PKK ve SDG'ye ses çıkarmamasını da bu kişi ayarlıyor.

McGurk, Irak'ın işgalinden bu yana aslında Ortadoğu'da. Irak'ın ve Suriye'nin bölünme süreçlerini yöneten bir isim aynı zamanda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yüzden McGurk'ün "terör örgütünün yönetmeni" konumunda olduğuna dikkat çekti. Yani Türkiye her şeyin farkında. Ve öyle "Amerika bize söz verdi, Afganistan gibi olmayacak" lafları da terör örgütüne çare olmayacak. Zira Türkiye'nin hazırlıkları bu yönde!

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi