• $31,2928
  • €33,8812
  • 2058.34
  • 9193.69
8 Ekim 2021 Cuma

Pervin Buldan'ın veto getiren Akşener sözleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Cumhurbaşkanlığına aday değilim, başbakanlığa adayım" sözlerini değerlendirirken enteresan bir noktaya işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meral Akşener'in 2023 adaylığı için HDP'den veto yediğini ve "başbakanlığa adayım" diyerek bu gerçeği gizlediğini söyledi.

HDP cenahını takip edenler az çok bilir; o tarafta Akşener'e yönelik çok ciddi bir antipati var. HDP cephesinde Akşener sevilmediği gibi İYİ Parti'yle siyasi bir ittifaka da hoş bakılmaz.

Bunun pek çok sebebi var. Ama Akşener'in Susurluk yılları Türkiye'sinde İçişleri Bakanı olmasının bunda büyük payı var. Bazen gerçeğin çok da bir önemi yoktur, önemli olan algıdır. Meral Akşener'le ilgili HDP cephesindeki algı da fazlasıyla kötü. HDP açısından Akşener faili meçhuller Türkiye'sinin "Asena"sı olarak akıllarda yer etmiş durumda. Dediğim gibi bu daha çok 90'lar Türkiye'sinde nasıl bir iz bıraktığınız ve algı oluşturduğunuzla ilgili. Siyasette gerçek, genelde algıdan daha sonra gelir.

Bu olumsuz algıyı HDP cephesinden dile getiren isimlerin başında da eşbaşkan Pervin Buldan geliyor. Buldan, eşini faili meçhule kurban veren bir isim. Bu yüzden Akşener'e bakışı hiç de olumlu değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği o "veto", Pervin Buldan'ın Fox TV'de katıldığı bir programda geldi.

Pervin Buldan'ın, Akşener'i hedef olan o sözleri gerçekten çok ağırdı. O sözler şöyle: "Meral Akşener'in geçmişte, benim özel bir şeyim de var. Bilmiyorum açmakta fayda var mı ama eşimi faili meçhul bir cinayette kaybettim. 90'lı yıllar Türkiye açısından gerçekten çok trajik yıllardı. Binlerce insan faili meçhul cinayetlerde yaşamını kaybetti. O dönem Akşener İçişleri Bakanlığı yaptı, bakanlık yaptı. Ve tam da o karanlık dönem dediğimiz dönemde kabinede olan bir isimden bahsediyoruz Akşener açısından. Ben bir kere Sayın Akşener'in ikinci tura kalma ihtimalini hiç düşünmüyorum. Öyle bir şey yok yani. İkinci tura kalacak isimlerden değil Akşener."

Pervin Buldan'ın bu açıklamaları Meral Akşener'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı rüyasını tam anlamıyla suya düşürdü. Pervin Buldan çok net bir şekilde "Bir kere Akşener'in ikinci tura kalacağını hiç düşünmüyorum, öyle bir şey yok yani. İkinci tura kalacak isimlerden değil Akşener" diyor.

İşin doğrusu sadece Pervin Buldan veya HDP yönetimi değil, HDP tabanı da Meral Akşener'e doğrudan oy vermez. HDP teşvik etse dahi Akşener'e doğrudan oy çıkmaz.

Bu noktada da Akşener'in elinden artık hiçbir şey gelmez. Girdiği yol çıkmaz sokak. HDP'ye umut bağlayarak kendisine, partisine siyasal bir gelecek belirlemenin ne kadar yanlış olduğu son düzlükte ortaya çıktı. Geri dönüşü yok. Bu yüzden de Akşener cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmek zorunda kaldı.

Akşener'in HDP'den veto yemesinin hikayesi kısaca böyle.

<p>Antalya Balıkçı Barınağı'nda teknesi bulunan balıkçı Yusuf Kara balık yakalamak için denize açıld

Antalya'da oltaya köpek balığı takıldı... O anlar kamerada

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi