• $16,3746
  • €17,5822
  • 973.202
  • 2450.84
17 Mart 2021 Çarşamba

Oyuna dönebilmek için DEAŞ'ı ısıtıyorlar

ABD öncülüğündeki Batılı koalisyonun Suriye'deki varlığı ne anlama geliyor? Buna bir ad koymak istesek kuşkusuz aklımıza ilk gelen kavram "işgal" olur.

Ne var ki Batılıların kafası çok farklı çalışıyor. Avrupa Parlamentosu (AP)'nda geçen hafta kabul edilen bir tasarıda Türkiye Suriye'de "işgalci" olarak yer aldı. Atlantik ötesinden gelen güçleri, kendilerini "kurtarıcı" olarak gören Avrupa, aynı sınırı paylayan Türkiye'yi ise Suriye'de "işgalci" olarak görüyor.

Bu tutarsızlığı açıklamaları zor, ancak bizim için anlaşılmaz değil; bu tutarsızlığın kaynağını, aynı tasarı metninde yer alan "YPG'yi müttefik olarak görüyoruz" ifadesinde bulabiliriz.

Batılıların Ortadoğu'nun göbeğine garnizon bir terör devleti kurma, Türkiye'yi kendi sınırlarında çatışmalı hale getirme ve uzun vadede bölge devletlerini bölüp parçalama niyetleri sır değil. Bu coğrafyaya karargah kurmalarının başka izahı yok. Bu planlara dur demek için sahada olan Türkiye'ye tepki göstermeleri de normal.

Ne var ki, güçlü olan taraf bu kez Türkiye. Suriye konusunda sahaya çıkarak inisiyatif alan Türkiye, gerektiğinde askeri, gerektiğinde diplomatik müdahalelerle ABD ve Avrupa'nın buradaki hesaplarını bozuyor.

Terör örgütü YPG için planlanan terör koridoru bertaraf edildi. 100 bin kişilik terör ordusu Türkiye sınırlarından uzaklaştırıldı. Bu terör ordusunu Türkiye'nin imhasından kurtarmak için ABD ve Avrupa'nın korumasına aldılar.

Şimdi ABD Başkanı Biden ile kaybettikleri inisiyatifi yeniden ele geçirecekleri günü bekliyorlar.

Oyuna dönebilmek için DEAŞ'ı yeniden sahaya sürüyorlar. YPG'nin kontrolüne verilen El Hol kampındaki DEAŞ'ın iplerini yavaş yavaş gevşetiyorlar. Bu kamp, DEAŞ'ın kuluçka merkezi olarak yedekte tutuluyor. Irak ve Suriye'de çevrilecek dolaplar için El Hol kampındaki DEAŞ unsurları kullanılacak. Hazırlıklı olalım; Papa'nın ziyareti ve Avrupa Parlamentosu'nun "Türkiye'yi işgalci" ilan ettiği kararın ardından bölgede hareketlilik artacak. Hatta başladı bile.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu