• $13,7966
  • €15,5896
  • 789.027
  • 1927.39
21 Eylül 2020 Pazartesi

O manşetler aslında “Türkler uyandı” olmalı

Fransız medyasında çıkan haberler ilginç. Akdeniz’deki varlığımızı “Türkler geri döndü” sözleriyle değerlendiriyorlar.

Oysa Akdeniz’deki sınırlarımız, yetki alanlarımız yeni belirlenmiş değil. Peki o zaman Batı basını neden “Türkler geri döndü” algısına sahip?

Aslında manşetlere “Türkler uyandı” sözleri çıkmalıydı, zira Türkler kaybettikleri toprakların, denizlerin peşine düşmüşmüş değil; zaten sahip oldukları denizler üzerindeki haklarını savunuyorlar.

Olanı bir “uyanış” olarak değerlendirmek daha doğru. Batı sistemi için Cumhuriyet Türkiye’si, uyumaya bırakılmış bir ülke demekti. Uyuyan; kendini unutan, tarihini, vatanını unutan bir Türkiye! Bu “uyanış” da nerden çıktı?

Türkler, kendi vatan sularında yetki alanlarında görünmeye başladığında kıyamet koptu. Batı, Türklere karşı ayaklandı. Yoksa Lozan’da böyle mi anlaşılmıştı? Türklere bir resmi olarak kabul ettirilen sınırlar vardı, bir de gayri resmi sınırlar mı çizilmişti?

Batı için en iyi Türk, uyuyan Türk!

Yunan basınında Erdoğan’ı hedef alan manşetin ana fikri şu; kötü olan Erdoğan, o gitsin!

Ülkeyi uyandıran, yeniden ayağa diken o çünkü!

Türkiye’yi yeniden iç gündemlerle meşgul etmek, kendi içinde ayrıştırmak, bölüp birbiriyle çatıştırmak tamamen, bütünüyle Batı dayatmasıdır. İç dinamiklerle yüzde bir bile bağı yoktur bunun.

Ve maalesef iki tarafta da buna hizmet eden provokatörler, tetikçiler tutulmuş. Büyük bir uyanışı yaşayan Türkiye’yi içeriden durdurmak istiyorlar. Yapay kavgaların, çatışmaların körüklenmesinin sebebi bu.

Batı sistemi, 20. yüzyılda tarihten silemediği için uyamaya bıraktığı Türkiye’yi bu yüzyılda dağıtmayı planlarken Erdoğan liderliğinde yeni bir uyanış gerçekleşti. Yeni, güçlü Türkiye ayakları üzerine dikildi. Batı’nın kağıttan devletlerinin telaşı bundan kaynaklanıyor. Böyle anlaşılmamıştı!

İçeride dağılmadığımız sürece ellerinden bir şey gelmez. Fakat en büyük güvenceleri hâlâ yüz yıl önce bu topraklarda edindikleri müttefikleri. En büyük umutları onlar. Ancak, her kesimi kucaklayan Erdoğan’ın “yeni Türkiye” vizyonu bu kez Batı’ya bu fırsatı vermeyecek! 

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri