• $32,5121
  • €34,9218
  • 2406.41
  • 10391.9
29 Mayıs 2024 Çarşamba

Netanyahu'nun boynuna zincir vurmadan…

Netanyahu ile Hitler'i kıyaslayıp duruyoruz; hangisi daha kıyıcıydı? Hitler mi yoksa Netanyahu mu? Doğrusu, Filistin'de yaşananlara bakınca karar vermekte o kadar da zorlanmıyorum.

Hitler, Yahudileri hiç olmazsa gizli gizli katletmeye çalışıyordu; bu Netanyahu canisi ise Filistinli kadınları çocukları dünyanın gözü önünde, gözlerimizin içine sokarcasına bombalayarak, yakarak, parçalayarak öldürüyor! Bu daha büyük bir canilik değil mi?

İsrail, dün de Refah'ta mültecilerin sığındığı çadırları ikinci kez bombaladı. İlkinde 45 Filistinliyi feci şekilde katletti, dün ise 20'den fazlasını. Son üç haftada Refah'ta yerinden edilen Filistinlilerin sayısı da 1 milyonu aştı.

Kadın ve çocukları açık açık katleden, Filistinlilere soykırım uygulayan Netanyahu canisiyle dünya maalesef baş edemiyor.

Sebebi, Batılı büyük devletlerin bu alçak soykırımcı caninin arkasında durması. Özellikle de ABD'nin. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın dünkü açıklamaları çok önemliydi. Fidan, "ABD'nin desteği olmadan soykırımın sürmesi mümkün değil" dedi.

Evet, Filistin'deki soykırımın başsorumlusu Demokratlar'ın yönetimdeki Başkanı Joe Biden ve ABD'dir. Amerikan desteği olmasaydı, Netanyahu bu soykırım operasyonlarını yapamayacağı gibi bağımsız Filistin devletini çoktan tanımak zorunda kalmıştı.

Bu durumdan çıkan kaçınılmaz sonuç şu: İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan mevcut dünya sistemi değişmeden bu dünyada işlerin yoluna girmesi mümkün değil. Naziler Nürnberg mahkemelerinde nasıl yargılandıysa Netanyahu ve ekibi de soykırım suçundan dolayı uluslararası mahkemelerde öyle yargılanmak zorunda. Başka türlü yeni bir dünyanın kurulması mümkün değil. Netanyahu'nun ayağına pranga, boynuna zincir vurmayan hiçbir dünya düzeni 'yeni' bir düzen ve sistem iddiasında bulunamaz.

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı