• $9,5959
  • €11,1539
  • 557.238
  • 1492.93
25 Haziran 2021 Cuma

Ne yapacaklar, ‘Domuzlar körfezi' çıkarması mı?

ABD'deki FETÖ'cüler, "Türk demokrasi projesi" adıyla bir sivil toplum örgütü kurdu. 15 Temmuz darbesini açıktan destekleyen eski Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton, eski Florida Valisi Jeb Bush, CHP eski Milletvekili olan firari FETÖ sanığı Aykan Erdemir de derneğin kurucuları arasında.

John Bolton, bu projeye katılma sebebini şu sözlerle açıkladı: "Türkiye'de alarma geçmenin vakti geldi. Bir zamanlar güvenilir NATO müttefiki şimdi demokrasiye sırtını dönüyor ve Rusya'yı kucaklıyor. Projeye katılmaktan memnunum."

Atlantik ötesinden Türkiye'ye müdahale etmek amacıyla kurulan bu dernek, ABD'de Türkiye karşıtı bir hava oluşturmak ve ağırlıklı olarak da buradaki muhalefeti desteklemek için çalışacak.

Aslında durum göründüğünden çok farklı. Başarısız darbe girişimi sonrası FETÖ oldukça zor durumda. ABD var gücüyle arkasındayken bile FETÖ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı verdiği "haçlı savaşı"nı kaybetti. ABD, PKK ve YPG'yi de Erdoğan'a karşı destekledi ve yine kaybetti. Bu saatten sonra Türkiye'ye bir "Domuzlar Körfezi" çıkarması yapacak değiller.

Yapacakları, ABD'de Türkiye karşıtı bir hava oluşturmak ve 2023'e kadar CHP öncülüğündeki ittifakı ve bunların medya uzantılarını desteklemek. ABD'nin bu kadar yatırım yaptığı FETÖ projesi elinde kaldı. Bu nedenle FETÖ, "işe yarar" bir aparat olduğunu kanıtlamak için kendince "yaratıcı" projeler üretip varlık göstermeye çalışıyor. 2023'e kadar da her türlü algı operasyonunu devreye sokacaklar.

Fakat unutulmamalı ki, Erdoğan liderliğindeki Türkiye, ABD istihbaratının kullanışlı aparatları tarafından teslim alınacak eşiği çoktan atladı. Türkiye, ABD destekli muhalefetin düzenbazlıkla, algı operasyonlarıyla ele geçireceği bir başı boş bir devlet değil artık. ABD, CHP-FETÖ, PKK-HDP'yi destekleyerek geçmişte olduğu gibi Türkiye'ye çökeceğini sanıyorsa aldanıyor. Ki artık ABD'nin de bu kadar hayalperest olduğunu sanmıyorum. Türkiye'nin geldiği aşamayı bizden daha iyi tahlil ettiklerine eminim.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı