• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
2 Haziran 2023 Cuma

Ne ara bu kadar faşist oldunuz?

Seçimi kazansaydılar "demokrasi galip geldi" başlıklarıyla kutlama yapacaklardı. Sıcağı sıcağına kimi asıp kimi sağ bırakacaklarına da o arada karar vereceklerdi.

Ne var ki başarısız oldular, kaybettiler. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi yine yenildiler. Sebebi açık; millete güven veremediler. Ayrıca, zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliği karşısında şansları da yoktu.

Tam seçim dönemi geride kaldı, derken; muhalif seçmenin "yenilgi sendromu"yla uğraşmak zorunda kaldık. Millet ittifakı siyasetçilerine yenilginin verdiği bir dinginlik hâkim. Sessiz sedasız yeni tezgahlar kurmaya çalışıyorlar. Fakat, muhalif seçmen üzerinde yarattıkları tahribat hastalıklı bir şekilde, sosyal yaşamı zehirlemeye devam ediyor.

Demek ki, "yüzde 60'lı geliyoruz"un zehri bir günde çıkmıyor. Yaşadıkları ülkeyi ve insanlarını küçümseyen, aşağılayan, hor gören ve yenilginin verdiği öfkeyle millete, onun değerlerine nefret saçan azımsanmayacak sayıda tehlikeli bir güruh var. İşte bu kesim, "sosyal provokatör" olarak günlük hayatı ve insan ilişkilerini tehdit ediyor. Sosyal medyayı kirlettikleri yetmiyormuş gibi otobüste, tramvayda, metroda, sokakta, her yerde bunların saldırganlıklarından geçilmiyor.

Ne ara bu kadar faşist oldunuz? Bu asabiyetin bir seçim kampanya süresine sığması da mümkün değil. Bir evveliyatı olması lazım.

Sözde "demokrasi cephesi" olarak kendinizi tarif ediyordunuz. Otoriterliğe karşıydınız. Sınır tanımaz bir özgürlükçüydünüz. Çok kültürlülüğü, çok çeşitliliği savunuyordunuz. Seküleri dindarı, Fetullahçısı, PKK'cısı, feministi, LGBT'cisi hep bir arada hoş görüyle etrafa örnek oluyordunuz. Peki ne oldu da o hoş görü yerini nefrete bıraktı? Ne oldu da birdenbire millete düşman kesildiniz? Başörtülü, sakallı, bidon kafalı, makarnacı, çomar, dinci, mülteci, Arap diye aşağılayıp etiketlediğiniz insanları Auschwitz'e gönderebilecek kıvama nasıl geldiniz?

Millet karşıtlığı bizim beyaz Türklerin ideolojisi ve kültürüdür. Partisi de CHP'dir. İşçinin, köylünün, doktorun, mühendisin, öğretmenin, memurun, milletin temel değerlerine düşman olması düşünülemez. Seçimlerin kaybedeni siyasi partiler olur, vatandaş değil. Siyasi ve ideolojik ön yargılardan kurtulup geleceğe güvenle bakmamız gerekiyor. Başka yolu da yok zaten.

<p>Türkiye'de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedilerinin nes

2023 yılında 145 Van kedisi dünyaya geldi

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı