• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
20 Ekim 2023 Cuma

“Müslüman dünyası cesur kararlar almalıdır”

İsrail'in, Filistin halkına uyguladığı sistematik soykırımı durdurmak ne kadar mümkün bilemiyorum. Dünyanın durumuna, İslam ülkelerinin içinde bulunduğu atalete bakınca umutsuzluğa kapılmamak elde değil. Yine de son Filistinli ayakta kalana kadar İsrail'i durdurmanın imkân dahilinde olduğuna inanmamız gerekiyor.

İslam ülkelerinin mevcut pozisyonlarını değiştirip konfor alanlarını terk ederek, cesaretle atacakları bazı adımlarla İsrail'i durdurmaları mümkün.

Aslında sorun tam da bu noktada kilitlenmiş durumda. İsrail sanıldığı gibi güçlü değil, dar çıkarlarını terk etmeye yanaşmayan Müslüman ülkeler İsrail'i güçlü gösteriyor.

İsrail'i durduracak güç, Müslüman ülkelerin kendilerini hapsettikleri o dar çıkarlar dünyasını terk edip aştıklarında zuhur edebilir. Küçük hesaplar, küçük çıkarlar Filistin'in yok edilmesini, soykırıma uğramasını çaresizce izlemeyi getirir.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, 7 Ekim'den bu yana geceli gündüzlü yürüttüğü temasların ardından İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde yaptığı çağrı, içinde bulunduğumuz durumu çok iyi özetliyor.

Fidan'ın çağrısı özetle şöyle:

"Bugüne kadar böyle acil durumlarda hep bir araya geldik, kınadık ve dağıldık. Etkili olabilmek için bu sefer burada bırakmamalıyız. İsrail ve diğer ülkeler, Filistinlilere barışı ertelemenin bir bedeli olacağını anlamalıdır.

İsrail'in bir katliam gerçekleştirmesi, bizden sert eleştiri alması ve başka bir katliam gerçekleştirerek dünyanın unutmasını sağlama döngüsünü kırmamız gerekiyor.

Onlar bu düzene alıştılar. Müslüman dünyası cesur kararlar almalıdır. Ve bu kararları başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve sınırları bütünleşik bir Filistin Devleti hayata geçene kadar kararlı bir şekilde bunu uygulamalıdır."

Çağrıyı yapan ülke olarak Türkiye, söz konusu cesur kararları almaya hazırdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bağımsız Filistin devletinin kurulması artık ertelenemez" yönündeki sözleri, İsrail'i durdurmaya yönelik bir tekliftir. Tarih Müslümanları bu cesareti göstermenin kıyısına kadar getirmiştir. Biraz cesaret, ortak hareket İsrail'in Filistin soykırımını durdurabilir!

<p>İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde bir haftadır devam eden 'insani aranın' bittiğini ve saldırılarına

Ateşkesin ardından işgalci İsrail'in saldırıları sürüyor

Yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor! Limni Gölü Tabiat Parkı

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı