• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
7 Nisan 2021 Çarşamba

Muhtıra verilirken hükümet pikniğe mi çıksaydı?

Emekli amirallerin muhtıra niteliğindeki bildirisi en çok muhalefetin ayarını bozdu. Kafaları biraz karıştı. Tanıdık manzaralar yaşandı.


CHP ve İYİ Parti'li kimi vekiller, her zamanki gibi başlarda "vatansever subaylar" diyerek hükümeti tehdit eden muhtıraya alkış tuttu. 15 Temmuz'da FETÖ'nün şerefine kadeh kaldıranlar yine amirallerin şerefine de kadeh kaldırdılar.

Milletin tepkisi çığ gibi büyüyünce muhalefetin havası da çabuk değişti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener çark edip "zevzekler" deyince iş ciddiye döndü ve atılan zevzekçe twitler yavaş yavaş silindi.

Elbette ne darbenin ne muhtıranın şakası var; yüzlerce eski amiral gece yarısı bildirisiyle seçilmiş hükümeti tehdit ediyor, "aksi takdirde şöyle olur, böyle olur" diyerek milli iradeye istikamet dayatmaya kalkıyordu. Bu koşullarda hükümetin pikniğe çıkmasını herhalde kimse beklemez.

Bir yanda muhtıra veren, tehditler savuran, parmak sallayan, darbe çağrısında bulunan yüzlerce amiral varken, hükümet kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp "efendim, düşünce özgürlüklerini kullanıyorlar" mı deseydi? Bu millet iradesine ihanet olmaz mıydı? Milleti tehdit eden vesayet odaklarına en sertinden tepki verilmek zorundaydı ve hükümet de bunu yaptı.

Bu tutumun muhalefeti rahatsız ettiği ortada. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Ne darbesi kardeşim! Bu amiraller düşüncelerini ifade etmişler, gerçek gündem ekonomidir, halkın sofrasıdır, hükümet sahte gündem yaratma peşinde" diyerek her zamanki gibi vesayet odaklarına kol kanat gerdi. Kemal Bey'e en sert ve sarsıcı yanıt MHP Lideri Devlet Bahçeli'den geldi: Ey Kemal Bey, milli irade soğan patates kadar bir değeri hak etmiyor mu?

Muhalif medya da amirallerin muhtırasını tepe tepe kullanmalarına ortam sağlamadığı için hükümete öfkeliydi. Amirallerin ağzından hükümeti bol bol tehdit edemedikleri için hayıflandılar.

Bütün muhalefet cephesi ve medyası şimdi bir ağızdan "ama darbe yapmadılar ki, bu tepki niye" demeye başladı. Bazıları da darbe "çağrışımı" almamış; bazıları sadece "uyarı" ve "hükümete parmak sallama" diyor. Ve ortak kanaatleri de "ne diye bu amirallerle gündemi meşgul ediyoruz?"

Tabii, bu ülkede tek gündem hükümeti, Erdoğan'ı vurmak olmalı, başka gündem boşa zaman!

Bu emekli amiraller eski vesayet döneminin ürettiği, ayrıcalıklı, seçkin bir zümreden geliyor. Kendilerini milletin üstünde ve bu devletin gerçek sahibi sanıyorlar. Gerektiğinde milli iradeye darbe yapmayı, gerektiğinde parmak sallayıp muhtıra vermeyi kendilerine hak görüyorlar. "Hiçbirimizin FETÖ'yle bağı yok" diyorlar ama "darbeciliğin", "muhtıra vermenin" aralarındaki farkı ortadan kaldırdığını da fark etmiyorlar.

1950'liler, 1960'lar Türkiye'sinde değiliz artık. Sadece bu emekli amiraller değil, tek parti döneminin ürünü olarak CHP de bugünün Türkiye'sine gelmiş değil. Ne darbeye ne milli iradeyi tehdide ne muhtıralara bugünün Türkiye'sinde yer var. Umarım geç kalmadan bu gerçeği idrak edebilirler. Yoksa çok daha kötü noktalara savrulmaları an meselesi.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı