• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
22 Nisan 2022 Cuma

Muhalefetin açmazı: 6'lı masa, 8 senaryo

Seçim kanunundaki değişiklik 6 muhalefet partisinin kurduğu ortak masanın hesaplarını da altüst etti. Muhalefet koalisyonu şimdi bunun sancısını yaşıyor. Şimdi kara kara 2023 seçimlerine nasıl gireceklerini düşünüyorlar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında bu açmazı "sekiz senaryo üzerinde çalışıyoruz" sözleriyle itiraf etti.

6 parti nasıl olur 8 senaryo üzerinde çalışır?

6 senaryo olsa, hiç olmazsa her partiye bir tane senaryo düşüyor, diyerek geçiştirebilirdik.

Ortada sekiz senaryo varsa kafalar hepten karman çorman olmuş demektir. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, diyemedikleri için "sekiz senaryo üzerinde çalışıyoruz" diyorlar.

Oysa gerçek durum şu: Seçim yasasındaki değişiklikle beraber 6'lı masanın dördünün tabela partisi olduğu gerçeği ortaya çıktı. Yeni değişikliğe göre her parti aldığı oya göre milletvekili çıkaracak. Buna göre masada yer alan dört partinin sıfır çekme ihtimali çok yüksek. Bu gerçekle karşı karşıya kaldıkları için de "8 senaryo" üzerinde çalışmaya başladılar! Alavereyle dalavereyle milletvekili çıkaramayacaklarını gördükleri için başka şimdi kapıları zorluyorlar.

Fakat doluya koysalar olmuyor, boşa koysalar dolmuyor; ya CHP ve İYİ Parti listelerinden seçime girecekler ya da sıfır çekme riskini göze alarak ittifak içinde ittifak kurarak (SP-DEVA-Gelecek-DP) seçimlere katılacaklar. O kadar da çok seçenekleri yok.

Bütün mesele bu partilerin (SP-DEVA-Gelecek-DP) toplumda bir karşılıklarının olmamasından kaynaklanıyor. Millet nezdinde bir karşılıkları olsaydı sekiz senaryo üzerinde çalışmazlardı. Birkaç senaryo yeterdi kendilerine. Siyasi mühendislikle bu kadar oluyor; millete dayanma yerine güç odaklarına yaslanma siyaseti 2023'te kaybedecek. Bunu anlayacaklar ama geç olacak!

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi