• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
31 Temmuz 2023 Pazartesi

Muhalefet ‘Arşimet noktası” arayışında

Seçimde ağır yenilgi alan muhalefetin Akbelen'de kümelendiğini görüyoruz. Parti içinde kriz yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu da işi gücü bırakıp Akbelen'e çıkarma yaptı. Bazı CHP'li vekiller de Akbelen'de yatıp kalkıyor. CHP'sinden HDP'sine, İYİ Parti'sinden irili ufaklı tabela partilerine kadar muhalefet topyekûn Akbelen'e yükleniyor.

Gezi'den hatırladığımız FETÖ ve PKK uzantılı siyasi figürler, gazeteci görünümlü provokatörler, sözde "çevreci" örgütler her gün ayrı bir sansasyonla Akbelen'i gündeme getirmeye ve olay çıkarmaya çalışıyorlar.

Akbelen'de ne arıyor ne yapmaya çalışıyor ya da burada ne bulmayı umuyorlar?

Kanımca Akbelen'de bir Arşimet noktası arıyorlar. Muhalefeti yeniden toparlayacak, iktidarı yeniden eleştiri ve suçlamaların hedef tahtasına oturtacak, hatta yeni toplumsal hareketleri tetikleyecek bir dayanak noktası. Arşimet'in "bana bir dayanak noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım" sözündeki gibi muhalefet Akbelen'de iktidarı yerinden oynatacak bir dayanak noktası arıyor.

Hatırlayacak olursak Gezi'de başlayan olayları "çevreci duyarlılık" üzerine inşa etmişlerdi. Taksim'de ağaçların kesilmesine karşı çıkan gençlerin 'direnişi', FETÖ'cü polislerin katkısıyla büyütülerek iktidarı baskı altına aldı. Gezi, ekonomik ve siyasi statükonun alt üst olmasını beraberinde getirdi. FETÖ'nün siyasi kumpaslarının devreye girmesiyle 2013'te açılan parantez ta 15 Temmuz 2016'da darbe kalkışmasının bastırılmasıyla kapatıldı.

Batı destekli siyasi muhalefetin 14-28 Mayıs seçimlerinde yaşadığı ağır yenilgiyle Türkiye yeni bir istikamete girme imkanını yakaladı.

Seçim yenilgisinin sabahından itibaren muhalefeti yeniden bir araya getirecek, toparlayacak, kan kaybını engelleyecek yeni politik hamleler ve arayışlar üzerinde duruluyor.

Akbelen'de karşımıza çıkan bu "çevreci" duyarlılığı da bu arayışların bir parçası olarak değerlendirmek gerekiyor. İnsan ve doğa düşmanı örgüt ve yapıların Akbelen'de karşımıza yine "çevreci" olarak çıkması şaşırtıcı değil. Akbelen'de bir Arşimet noktası bulabilirlerse muhalefete yeni bir heyecan kazandıracaklar.

Ayrıca Akbelen'deki kümelenmenin rast gele olmadığı da anlaşılıyor. Burada çalışan şirket ve sermaye grubu üzerinden hem iktidara doğrudan bir suçlama yöneltilebiliyor hem de "çevreci" duyarlılık üzerinden toplumsal muhalefetin konsolidasyonu sağlanıyor.

Siyasi partilerin ekonomik gerekçeler ve çevreci duyarlılıklar üzerinden muhalefeti geliştirme çabaları şüphesiz son derece doğal. Ne var ki, Gezi'deki gibi Akbelen'de de FETÖ ve PKK gibi dışarıdan güdümlü yapıların rehberliğinde bir tarz-ı muhalefet sergileniyor ki, bu da adı geçen partilerin hala dışarıdan güdüldüğünün kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca buradan toplumsal muhalefete herhangi bir yol açılmaz, olsa olsa toplumsal muhalefeti kontrol altında tutan güdümlü yapıların ömürleri biraz daha uzar. Hepsi bu kadar!

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı