• $32,1886
  • €34,9647
  • 2507.24
  • 10895.3
8 Mayıs 2023 Pazartesi

Millet, 15 Temmuz'daki gibi Erdoğan'ın arkasında

15 Temmuz akşamı, bu topraklarda tarihsel bir dönüşüm yaşandı. Millet, ilk kez bir darbe girişimine karşı sokaklara çıkarak doğrudan taraf oldu.

Darbeyi başarısızlığa uğratan öncelikle bu toplumsal direnişti. Ancak milletin bir şansı da önünde yürüyen Erdoğan gibi güçlü bir lidere sahip olmasıydı.

Türkiye'de vatandaşın askeri bir darbeye karşı sokaklara dökülmesi Pentagon'da, CIA koridorlarında büyük bir şok etkisi yarattı. Zira beklemedikleri, hesaba katmadıkları bir mukavemetle karşı karşıyaydılar. O da Erdoğan'ın bahsettiği "milletin üstünde bir gücün olmadığı" gerçeğiydi.

Bu güç, Batı'nın hep denklem dışı gördüğü bir olguydu ve bu yüzden olsa gerek büyük hayal kırıklığı yaşadılar.

Joe Biden'ın "Erdoğan'ı askeri darbeyle değil, bu kez seçimle devireceğiz" sözleri, Türkiye'deki yeni durumu da işaret ediyordu. Darbelerle sonuç alma dönemi kapanmıştı; bu kez seçimlere doğrudan müdahale ederek sonuç olmaya yöneldiler.

Muhalefeti birleştirip destekleyerek, FETÖ ve PKK'yı da muhalefetin yanına katarak 14 Mayıs seçimlerine hazırlandılar.

Hükümeti dışarıdan sıkıştırıp içeriden de muhalefeti harekete geçirerek sonuç almaya yöneldiler. Darbeyle elde etmek istedikleri sonucu, bu kez 14 Mayıs seçimlerinde muhalefeti kullanarak elde etmeye çalışıyorlar.

Başlarda fena sayılmayacak kazanımlar da elde ettiler. FETÖ'nün de katkısıyla muhalefet toparlandı; PKK'yla da pazarlık masasına oturarak 7'li bir koalisyon teşkil etmeyi başardılar.

Ne var ki, 15 Temmuz'da ülkenin karşı karşıya kaldığı tehlikeyi görerek meydanlara inen ve darbeyi durduran millet, bu kez de Erdoğan'ın mitinglerine koşarak, 14 Mayıs'ta ABD ve uzantısı mandacı 7'li koalisyonu durdurma kararlılığında olduğunu gösterdi.

Erdoğan'ın İzmir, Ankara, Karadeniz ve Doğu mitingleri ile dün bir milyon 700 bin katılımla gerçekleşen İstanbul mitingi, 15 Temmuz ruhunun 14 Mayıs'ta da tezahür edeceğinin kanıtı olarak okunuyor. Büyük İstanbul mitinginin, Erdoğan'ın uçağıyla inerek 15 Temmuz darbesini durdurduğu Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşmesi de ayrıca önemli bir sembol. Seçmen, 15 Temmuz ruhuyla yeniden sokaklara inip miting alanlarını doldurarak 14 Mayıs'ta bu ülkeyi ABD ve mandacı 7'li koalisyona bırakmayacağını şimdiden gösterdi. 14 Mayıs akşamı, Batı dünyası bu gerçeği bir kez daha acı bir şekilde öğrenecek!

<p>Kızılırmak nehri kenarında motoruyla gezen Cengizhan Örs, bitkin halde nesli tükenmek üzere olan

Yavru baykuş koruma altına alındı

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)