• $28,9238
  • €31,3434
  • 1888.87
  • 8087.24
4 Ekim 2023 Çarşamba

Meşruiyet dairesinin dışına çıkan kim?

Siyasi ve ahlaki meşruiyetin kaynağı gibi teferruatlı bir konuda tartışma açmaya niyetim yok. Egemenlik biçimlerini (monarşi, aristokrasi, demokrasi vb.) masaya yatırmak son derece anlamsız. Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidarı siyasi meşruiyetten yoksun olmakla itham etmesinin arkasında bunun gibi entelektüel kaygılar bulunmuyor.

İktidar yetkisini "millet egemenliği" prensibine uygun oluşan hukuktan, yasalardan ve serbest seçimlerden alıyor.

Bu anlamıyla iktidar partisi meşruiyet dairesinin tam ortasında duruyor. Bu ülkede meşruiyeti hiçbir şekilde tartışılmayacak bir isim varsa o da gerçekten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dır. 12-13 seçimi kazanmış, milletin doğrudan oylarıyla yetki almış siyasi tarihimizdeki tek istisna isimdir kendisi.

Oysa Kemal Kılıçdaroğlu mevcut hukuk sistemine göre gayrimeşru ilan edilen yapılarla, FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle siyasal ilişki kurarak, seçim ortaklığı yaparak siyasi ve ahlaki meşruiyetin dışına çıkmıştır. Dolayısıyla siyasi meşruiyeti sorgulanacak biri varsa o da Kılıçdaroğlu'ndan başkası değil.

Kılıçdaroğlu yavuz hırsız misali gayrimeşru ittifaklar kurup meşruiyet dairesinin dışına çıkıyor fakat milletin hakemliğinde seçimleri kazanan tarafın meşruiyetini sorgulamaya kalkıyor.

Maalesef Kılıçdaroğlu, bugüne kadar oyunun kurallarını ihlal ederek gayrimeşru güçlere, vesayet odaklarına alan açmaya çalışmış ve hâlâ da çalışmaktadır.

Kılıçdaroğlu'na en iyi yanıtı çok yalın bir şekilde MHP lideri Devlet Bahçeli verdi.

Bahçeli, dünkü grup konuşmasında Kılıçdaroğlu'na şu basit soruları yöneltti:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı seçen Türk milletidir. Cumhurbaşkanlığı kabinesini kuran Türk milletidir. Güvenoyunu doğrudan ve aracısız kullanan Türk milletidir. Peki bunun neresinde ahlaki ve siyasi boşluk veya meşruiyet sorunu vardır?

Kılıçdaroğlu için siyasi ve ahlaki meşruiyetin kaynağı nedir? Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de FETÖ'cülerle masa kurup ittifak protokolü hazırlamak mı meşruiyettir? HDP'ye, PKK'ya yani Yeşil Sol Parti'ye melun sözler vermek suretiyle aynı ihanet çatısı altında buluşmak mı meşruiyettir? Sorosçu Kavala ile terörist Demirtaş'a özgürlük istemek mi meşruiyettir?"

Evet, tekrar soralım: Meşruiyet dairesinin dışına çıkan gerçekten kim? Gayrimeşru sularda bugüne kadar kulaç atan kim? Cumhurbaşkanı Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu?

<p>Denizli'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden biri olan Sarayköy ilçesinde 67 bin dekar alanda e

'Beyaz altın' hasadında sona yaklaşılıyor

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti