• $13,4601
  • €15,2404
  • 796.76
  • 1910.29
14 Ocak 2017 Cumartesi

Meclis'i de, parlamenter düzeni de koruyan millet değil mi?

15 Temmuz akşamı başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine millet sokaklara çıkmasa, tankların önüne dikilmese bugün parlamenter düzenden bahsetmek mümkün olacak mıydı?

15 Temmuz başarılı olsa bırakalım parlamenter düzeni, ortada devlet diye bir şey de kalmayacaktı belki de. TBMM’yi bombalayan alçakların geride parlamenter sistem bırakacağını kim öne sürebilir?

Hiç bunları yaşamamışız gibi CHP, “Parlamenter düzen elden gidiyor”, "Tek adam rejimine geçiyoruz" diyerek bir bardak suda fırtına koparmaya çalışıyor. Oysa Meclis’i de, parlamenter düzeni de koruyan millet ve "Tek adam" olarak suçladıkları Erdoğan.

CHP, milletin vereceği karardan neden bu kadar korkmakta, anayasa değişiklik teklifinin milletinin önüne gelmemesi için neden bu kadar çırpınmakta? Bu millet olmasa, Cumhurbaşkanı Erdoğan olmasa bugün ortada ne Meclis ne demokrasi vardı. Dert demokrasiyse, parlamenter düzense milletin sözünden bu kadar korku neden?

Meclis’i ortadan kaldırma girişimini engelleyen, demokrasiyi darbecilerden ve onun arkasındaki uluslararası güçlerden koruyan millet, hükümet sistemiyle ilgili son kararı kendisi vermeyecekse kim veya hangi güç, bu ülkeyle ilgili büyük kararları verecek?

CHP’nin Meclis’teki tüm çabası bu ülkeyle ilgili kararları milletten kaçırmaya dönüktür. Muhalefet, değişiklikle ilgili itirazlarını çıkıp millete anlatır ve referandum sandığında karşılığını görür. Söz de, karar da milletindir.

Ne var ki CHP’nin böyle düşünmediği de ortada; darbecilerle, darbecilerin arkasında güçlerle, terör örgütleriyle bu kadar içli dışlı olan bir ana muhalefet partisinden ülkenin çıkarlarına göre hareket etmesini beklemek saflık olur. CHP için ülke yönetiminde sözün de, kararın da kaynağı millet değil, küresel güç merkezleridir.

Türkiye, artık küresel güç merkezlerinin içerideki izdüşümleriyle yönetilen bir ülke değil. Millet, bu konudaki kararını 15 Temmuz akşamı dünyanın anlayacağı bir dilde verdi. Artık gerçek anlamda karar da, söz de milletindir. Milletten korkanlar, milletin önündeki sandığı kaçırmaya çalışanlar Meclis ve demokrasinin savunucusu değil, düşmanlarıdırlar. Kimseyi kandırmayın; demokratik düzenden yana olanlar çözümü millette arar, başka yerde değil.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik yanıtlıyor</p><p><

İstanbul'da kar yağışı devam edecek mi?

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor