• $28,921
  • €31,3202
  • 1884.39
  • 8087.24
13 Kasım 2023 Pazartesi

“Masum yerleşimciler” değil, işgalci teröristler

Ankara, Riyad zirvesinde çok önemli bir rol oynadı. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da onurunu kurtarmak için büyük çaba gösterdi. Zirvede bugüne kadarki alışılageldik "kınama" bildirilerinden farklı olarak "eylem"e geçirecek, İsrail'i büyük oranda rahatsız eden ve Avrupa'yı da İsrail'e sunduğu destekten vazgeçirecek nitelikte önemli kararlara imza atıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (Netanyahu'yu yerinden zıplatan) bildirisini büyük oranda Türkiye'nin belirlediği söylenebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Riyad zirvesini önceden çalışarak sonuç bildirgesini şekillendirmeye çalıştı. Bu tür zirvelerde olacaklar, yazılıp çizilecekler aslında aşağı yukarı önceden bellidir. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da zirve öncesi girişimleriyle, sonuç bildirisini geleneksel "kınama" niteliğinden çıkarıp katılımcı ülkelerin "aksiyon" almasını sağlayabilecek düzeyde bir çalışma yürüttü.

Türkiye, İsrail'i rahatsız eden ve üye ülkelerin "aksiyon" almalarına olanak tanıyacak tüm maddeleri sonuç bildirgesine geçirmeyi başardı.

Metinde İsrailli yerleşimcileri ilk defa "terörist" olarak tanımlayan ifadeler yer alıyor. Dünyanın diline "masum yerleşimciler" olarak yerleşen bu İsrailli sivil işgalciler, tam anlamıyla bir "terörist" olarak anılmayı hak ediyor. Bu sivil işgalciler, İsrailli askerlerin korumasında Filistinlileri kovarak, direnenleri ise öldürerek evlerine, bahçelerine ve hayvanlarına dahi el koyuyorlardı. Bunların gerçek anlamda soykırımcı katil sürüsü olduğunu ifade etmek ve bunu Riyad zirvesinin bildirisine geçirmek Türkiye'nin hanesine yazılması gereken önemli bir başarıdır. Bu işgal sürüsü bundan böyle artık "yerleşimci" değil, "terörist" olarak anılacaktır.

Riyad bildirisinde İsrail'in nükleer silahlardan arındırılmasının önünü açacak, Tel Aviv üzerinde baskı yaratacak "Nükleer Silahlardan Arındırılma Konferansı" teklifi de son derece önemli.

Diğer önemli madde ise Zirve'ye katılan ülkelerin Gazze'deki ablukayı kırmaya teşvik edilmesi. Gazze'ye yardım için harekete geçecek ülkeler (doğrudan veya dolaylı) İslam İşbirliği Teşkilatı'nın sonuç bildirisinde yer alan bu maddeyi referans alabilecek ve diğer ülkelerin yardım ve desteğine sahip olacak.

İsrail'in Gazze'de başlattığı saldırılara karşı Türkiye, Filistin halkının sesi olarak elinden gelen çabayı göstermeye gayret ediyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Riyad zirvesinde gösterdiği duyarlılık ve yoğun temasları takdire şayandır. İsrail ve ABD'yi en çok rahatsız eden ülke Türkiye, lider ise Erdoğan'dır. İsrail'in bu seferki Gazze katliamı yanına kâr kalmayacak; Türkiye, İsrail'in savaş suçlarının takipçisi olacak, katil Netanyahu'nun Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne sevkini de yine Ankara'nın çabaları sağlayacak.

<p>Mardin kırsalında gerçekleştirilen Kahramanlar-32 Operasyonunda biri kırmızı kategoride olmak üze

Mardin'de 'Kahramanlar' operasyonu

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti