• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
28 Ekim 2020 Çarşamba

Küresel kuşatma, bölgesel krizler ve terör saldırıları

Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Kafkaslar ve güney sınırlarımızda yaşanan askeri ve siyasi hareketlilik büyük oranda Türkiye’yle bağlantılı gelişmelerdir. Ve doğrudan Türkiye’yi hedef alan büyük planların bir izdüşümüdür.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışma her ne kadar iki ülke arasında yaşanıyor gibi görünse de, sonuçları ve doğuracağı gelişmeler bakımından aslında Rusya, Türkiye ve İran’ı yakından ilgilendirmekte, hatta bu ülkeleri değişik boyutlarda doğrudan hedeflemektedir.

Suriye’nin kuzeyinde yeniden başlayan çatışmalar; Şam ve Moskova’nın Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nu hedef alan saldırıları; terör örgütünün İskenderun’a sızma çabaları bölgede patlayacak olan yeni çatışmaların habercisidir.

Bölgesel kriz noktalarına bakıldığında Türkiye’ye karşı küresel bir çevreleme harekatının sürdürüldüğü hemen fark edilecektir. Türkiye’nin hem deniz hem kara sınırlarının gasp edilmek istendiği, çemberi adım adım daraltarak küçük bir daire içine hapsedilmeye çalışıldığı son derece açıktır.

Fakat bütün bu cephelerde Türkiye gayet başarılı bir mücadele vermektedir. Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan, Fransa, Güney Rum Kesimi ile Mısır, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin oluşturduğu ittifakın çabaları, hesapları, planları şimdiden boşa çıkarılmıştır.

Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı ezici bir askeri üstünlük kurması, bura üzerinden kurgulanan, Türkiye, Rusya ve İran’ı etkisi altına almayı öngören karışıklık, diplomatik kriz, kaos, çatışma ve bölünme planlarının kadük kalmasını sağlamıştır.

Güney sınırlarımızda Amerikan destekli “terör devleti” projesi Türkiye’nin tüm engellemelerine rağmen devam etmektedir. Suriye ve Irak sınırında, iki ülkeyi de içine alan yeni “terör kantonları” oluşturma planları devreye sokulmuştur. Terör örgütü PKK’nın İskenderun’a sızma, yeniden terör eylemlerine hız verme çabaları, Türkiye’yi başta Afrin olmak üzere Suriye’den çıkarma ve yeni “terör koridoru”nun önünü açma amacı taşımaktadır.

Türkiye, bu bölgede olup bitenlere seyirci kalmayacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün verdiği mesajlarla tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Erdoğan’ın “Suriye’nin Irak sınırında terör devleti kurma gayreti var. Türkiye, sınırlarının dibinde böyle bir terör bataklığına asla izin vermeyecek” sözleri, aynı zamanda yeni bir operasyonun da habercisidir. Amerikan seçimlerinin ardından bu bölge yeniden ısınacaktır. 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı