• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
3 Kasım 2021 Çarşamba

Kılıçdaroğlu'nun getireceği demokrasi yeni bir Sevr'dir, ötesi değil

Kandil'deki terör baronları son dönemde yeni bir "çözüm süreci"nden bahsetmeye başladılar. Dışarıdan bakıldığında ciddi ciddi umutlanmış görünüyorlar. Açıklamalarında sık sık "koşulların bu yönde yeni imkanlar sunduğu"nu söylüyorlar.

Üst düzey terör baronlarından biri de "Biz aslında ateşkes ilan ediyorduk ama Avrupa ülkeleri bize 'ateşkes ilan etmeyeceksiniz, savaşacaksınız' diye baskı yapıyordu" diyor. Tabii, "Erdoğan devrildikten sonra yeni yönetimle olurmuş ancak bu yeni süreç" demeyi de ihmal etmiyor.

Kuşkusuz, bu hesapları hep CHP ve İYİ Parti'ye dayanarak yapıyorlar. Bu değerlendirmelerin Ankara'da bir karşılığı var. Kılıçdaroğlu ve Akşener, HDP üzerinden Kandil'e bir kapı aralamasaydı, Kandil'in bu yönde hayallere kapılması da mümkün olmazdı. Birleşip Erdoğan'ı devirecekler akılları sıra ve sonra da yeni bir "çözüm süreci"ne gidilecek. Erdoğan'ın olmadığı masada Türkiye'yi yağmalayacaklar! Hayalleri bu.

İşin doğrusu bu yönde pazarlıklar HDP üzerinden çoktan yapılmış. Muhalefetin HDP'yle yaptığı gizli anayasa görüşmeleri bu kapsamdaydı. Bu toplantılarda PKK ve HDP'ye "anayasal statü" sözü verildi. Kandil'deki terör baronları, bu gizli görüşme ve pazarlıklara dayanarak bugün böyle konuşuyorlar.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununun muhatabı HDP'dir" çıkışından sonra terör örgütü PKK'ya yapılacak sınır ötesi operasyona "hayır" yönünde oy kullanması Kandil'i yeni bir çözüm sürecine ikna etmiş görünüyor. Kandil'den CHP'ye gelen tebriklerden de anlıyoruz bunu zaten. CHP-İYİ Parti ile HDP-PKK arasındaki 2023'e dönük ittifakın temelinde böyle bir anlaşma var. Önce Erdoğan'ı devirecekler sözüm ona, sonra da HDP-PKK'yla "Kürt sorununu" çözecekler!

Aslında bütün planlar, hesaplar Türkiye'yi durdurma üzerine yapılıyor. Muhalefetin Türkiye'yi güçlendirme, refaha kavuşturma ve ülkenin sorunları çözme gibi bir derdi, iddiası asla olmadı ve yoktur. Kemal Kılıçdaroğlu'nun, dünkü grup konuşmasında bahsettiği gibi "Türkiye'ye demokrasi getireceğiz sözü" kocaman bir palavra, demagoji ve safsatadan ibarettir. Kandil'le ittifak yapıp "Türkiye'ye demokrasi getireceğiz" demek en hafif tabirle şarlatanlıkta zirvedir. Gerçek hesapları çok farklıdır. Ne kadar göz boyarlarsa boyasınlar Kılıçdardoğlu'nun Türkiye'ye getireceği demokrasi yeni bir Sevr'dir, ötesi olamaz. Bu gerçeği akıldan çıkarmayalım.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor