• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
11 Şubat 2022 Cuma

Kılıçdaroğlu'nun ayarları bozuldu

İngiliz Büyükelçi'den sonra ABD Büyükelçisi'nin de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu -hem de Erdoğan'dan hemen sonra- ziyaret etmesi anlaşılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nda moral bırakmamış.

İşin doğrusu Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına en büyük darbeyi bu iki büyükelçi vurdu. İstanbul'da yaşanan kar afeti adaylık yarışında Kılıçdaroğlu'nu bir adım öne geçirmişti. Bu havayı ABD Büyükelçisi tersine çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sunduktan hemen sonra Büyükelçi'nin İstanbul'a geçip İmamoğlu'yla kameraların karşısına geçmesi adaylık tartışmasında dengenin yeniden kurulmasına yol açtı. Bu ziyaret İmamoğlu'nu Kılıçdaroğlu'nun yine önüne geçirdi.

Fakat Kemal Kılıçdaroğlu, adaylık yarışını bırakmış değil. Bırakacak gibi de görünmüyor. Her gün ayrı bir kavga gürültü çıkararak gündeme gelme çabası biraz da bundan. En son "halkı elektrik faturalarını ödememeye çağırıyorum" çıkışı da Kılıçdaroğlu'nun adaylık yarışında kalma çabası olarak yorumlanabilir.

Kılıçdaroğlu, çarşıda meydanda sürekli kavga çıkarıp arkadaş grubunu da kendi etrafında tutmaya çalışan mahalle gençlerini hatırlatıyor. Grubun lideri kalabilmek için ya karşı mahalleye saldırıyor ya mahalleden geçen yabancılarla "yan baktın" kavgası yapıyor.

Bu agresif, kavgacı huyu nedeniyle Kılıçdaroğlu CHP yapısı içinde şimdiden bir bıkkınlık yaratmış durumda. İYİ Parti'yle de arası gittikçe açılıyor. Kılıçdaroğlu'un bu gerilim üreten hal ve davranışları milleti de iyice yormuş durumda.

Ekrem İmamoğlu ona göre daha az yorucu. Uluslararası karar vericilerin de İmamoğlu'ndan yana ağırlık koyduğu görünüyor. Açıkçası, Kılıçdaroğlu'nun işi hiç kolay değil. Yine de CHP kurumsalını kontrol edebildiği için adaylık iddiası sürüyor. Biraz daha kararlı davranırsa İmamoğlu'nu devre dışı bile bırakabilir.

Tabii, bunu göze aldığına dair birtakım işaretler yok değil. "Her parti kendi adayıyla seçime girsin" tezinin yeniden dolaşıma girmesi de bununla bağlantılı. Kılıçdaroğlu, ortaklarına "benim adaylığımı kabul etmezseniz herkes kendi adayıyla seçime girer" kozunu masaya sürüyor.

Sonuç; 2023 adaylık yarışı muhalefeti daha çok ayrıştıracağa benziyor. Kendi içlerinde mutabakat sağlamaları zor. Adaylık konusu gündemde kaldıkça "millet ittifakı" bölünüyor. Tam da bu nedenle "bizim adayımız konuşulacağına karşı tarafın adayı konuşulsun" diyerek Erdoğan'ın adaylığını tartışmaya açtılar. Peki bu türden manevralarla bir yere varmaları mı mümkün mü? Hiç değil!

<p>İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik acımasız saldırı ve ambargosu 7 aya yak

Nuseyrat Kampı'ndaki Filistinliler yıkımın boyutunu aktardı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü