• $13,4935
  • €15,2594
  • 800.831
  • 1945.07
17 Aralık 2021 Cuma

Kılıçdaroğlu'nun adaylığına yeşil ışık yanmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Haber Global'de cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak "ittifak kabul ederse onur duyarım" sözleri nedense hiç yankı uyandırmadı. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu "henüz erken" dedi. İttifak üyesi İYİ Parti ise bu konuda açıklama yapmaktan kaçındı.

Bu sessizlik tablosu aslında çok şey anlatıyor. En azından ittifak ortaklarının Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sıcak bakmadığı görülüyor. Yoksa az da olsa bir heyecan, coşku, destek açıklaması kendini gösterirdi, değil mi?

Kemal Bey, adaylık açıklamasıyla nabız yoklamak istediyse ittifak ortaklarının ne düşündüğünü de görmüş olmalı. Bu tablo "millet ittifakı"nın aday belirlemede işinin hayli zor olduğunu gösteriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını istemediklerine göre İttifak'ın aklında başka bir ismin olması gerekiyor. İYİ Parti'nin aklında bir isim var aslında. Meral Akşener'in "Fatih Sultan Mehmed" ilan ettiği Ekrem İmamoğlu! CHP tarafında ise Mansur Yavaş'ın adı dolaşıyor. Ekrem İmamoğlu ile ilgili bitmeyen skandallar dikkate alındığında Mansur Yavaş'ın önünün açıldığı söylenebilir. Fakat HDP seçmeni İmamoğlu'na sıcak bakıyor, Yavaş'a ise uzak. İmamoğlu, HDP seçmeninden büyük destek görür. HDP'nin cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde bir etkisi olursa o hakkını İmamoğlu'ndan yana kullanacağından şüphe yok.

Fakat işler böyle yürümüyor. Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun adaylığını istemiyor. İmamoğlu CHP'den çok İYİ Parti'ye yakın bir isim.

Adaylık konusunda Kılıçdaroğlu son çıkışıyla bir nabız yokladı. Tablonun iç açıcı olmadığını gördü. İttifak ortaklarının kendisine sıcak bakmadığı anlaşıldı. Tabii, Kemal Kılıçdaroğlu'nun aklında hâlâ kendisi var. Eğer ittifak kendi adaylığını kabul etmezse, desteğini Mansur Yavaş'tan yana kaydırır. "İmamoğlu ve Yavaş'ın adaylığına karşı değilim" sözleriyle Kılıçdaroğlu'nun, bu yolu yavaş yavaş açtığını söyleyebiliriz.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar