• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
4 Eylül 2023 Pazartesi

Kılıçdaroğlu artık Erdoğan'ın muhatabı değil

Dünyanın gözü bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in Soçi'de gerçekleştireceği zirvede. Bu dikkatli bekleyişin sebebi Rusya'nın çekildiği "Tahıl Koridoru" anlaşmasına yeniden dönme umudu. Dünyadaki gıda fiyatları bu anlaşmayla birebir ilişkili. Yoksul ülkeler içinse hayat memat meselesi bu görüşme.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Rusya ziyaretinde gündeme gelen 'tahılın Türkiye'de işlenip yoksul ülkelere dağıtılması' önerisi iki liderin görüşeceği konulardan biri olacak.

Putin'i Erdoğan'dan başka ikna edecek bir lider, aktör yok. Dünya bu gerçeğin farkında olduğu için gözler Soçi'ye çevrilmiş durumda.

Rus gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya aktarılması da bu görüşmenin önemli gündemlerinden biri olacak. Suriye konusu da masada.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'yi değil, bölgemizi ve dünyayı da yakından ilgilendiren ciddi konularda çalışmalarını yürütürken; içeride Kemal Kılıçdaroğlu ve onun CHP'siyle muhatap olmak zorunda. Bu gerçekten büyük bir haksızlık.

Kemal Kılıçdaroğlu, parti içi koltuk savaşında sıkışınca Erdoğan'a sataşma ihtiyacı duyuyor. Sansasyonel iddialar, yalan ve iftiralarla dikkatleri kendi üzerine çekmeye çalışıyor.

Aslında Kılıçdaroğlu bugünkü siyasi konumunu ve koltuğunu Erdoğan'a borçlu. Erdoğan'a saldırarak kendi yandaşlarını konsolide ederek koltuğunu korumayı başarıyor.

14-28 Mayıs seçimlerinden sonra da yine Erdoğan'a saldırarak Cumhuriyet tarihinin en büyük siyasi seçim yenilgisini unutturmaya çabalıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iç siyasetle sanıldığı kadar ilgilenmiyor artık. Siyasi tarihin en zorlu seçimlerini kazandı ve önünde beş yıl gibi bir süre var. Bu zaman diliminde Türkiye'nin yeni yüz yılına, dünyadaki yerine, konumuna kafa yoruyor, mesai harcıyor. Bugün gerçekleşecek Soçi zirvesi de bu konulardan sadece biri. Kılıçdaroğlu, yaşadığı seçim yenilgisiyle Erdoğan'ın muhatabı olmaktan çıkmıştır. Muhalefet cephesi de Erdoğan'a saldırmak yerine biraz onu anlayıp öğrenmeye çalışsa belki bir şeyler elde edebilir. Yoksa iktidar için hava hoş, kendileri bilir!

İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'da Filistinlilere getirdiği kıs

Mescid-i Aksa Cuma Namazında boş kaldı

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!